Geçen yıl TRT'nin Milli Piyango çekilişi sebebiyle festivalin beş gün sürdüğünü ancak bu sene üç gün olarak belirlendiğini belirten Başkan Akova, "Festivali, ilçemizdeki sivil toplum örgütleri düzenliyor. Bu yılki festivali Reha Yurdakul adına yapıyoruz. Eşi rahatsız olduğu için katılamıyor fakat yerine, ailesinden Filiz Yurdakul gelecek." dedi.
19. BURHANİYE-ÖREN TURİZM, KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ PROGRAMI
“REHA YURDAKUL ANISINA”
(11- 12- 13 TEMMUZ 2008)
1.GÜN : 11. TEMMUZ. 2008 -CUMA
FESTİVAL KORTEJİ
Santral Garajından Cumhuriyet Meydanına Yürüyüş
( Karşıyaka Belediyesi Bando Takımı Eşliğinde)
Saat : 16.30
Yer : Burhaniye Santral Garajı
FESTİVAL AÇILIŞ TÖRENİ
Saat : 17.00
Yer : Cumhuriyet Meydanı
Sunucular : Banu ERDOĞAN-Rafet SOLMAZ
Festival Komitesi Adına Belediye Başkanı tarafından Atatürk Anıtına Çelenk Konulması
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı (Karşıyaka Belediyesi Bando Takımı Eşliğinde)
FESTİVAL PROTOKOL KONUŞMALARI
FESTİVAL AÇILIŞ ETKİNLİKLERİ
Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları Topluluğu Gösterisi
BURHANİYE TİCARET ODASI STANT AÇILIŞLARI
Saat : 18.00
Yer : İskele Mahallesi – ALİ ÇETİNKAYA PARKI
SERGİ AÇILIŞI
Sunucu : Banu ERDOĞAN - Rafet SOLMAZ
Saat : 18: 30
Yer : İskele Mahallesi - Yağcı Zeytinyağ Fabrika Binası
* İzmir Resim Heykel Müzesi Suluboya Grubu
* Doç. Dr. Halil YOLERİ- Seramik Heykel Sanatçısı
* Necati Ender Fotoğraf Sergisi
* 7. Necati Ender Fotoğraf Yarışması ödüllerinin verilmesi
* Fotoğraf Yarışması Jüri Üyeleri: Dr. A. Özkan ARIKANTÜRK, Mahir AVCI, Ruhi ODABAŞI, Kazım ÖĞÜN,
Orhan TÜFEKÇİLER, Metin KAYALI, Mustafa NATIROĞLU.
* Sanat Danışmanı: Işık ERKAL – Ressam
SERGİ AÇILIŞI
Özlem TEZCAN Öğretiminde El Sanatları Sergisi
Saat : 19.30
Yer : Öğretmenler Mahallesi Kadın Kültür Evi
Düzenleyen : Burhaniye Belediyesi Kadın Platformu
HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ
Arkadaş Kreş Minikler Folklor Gösterisi
Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları Topluluğu Gösterileri
Saat : 20.00
Yer : Ören Mahallesi Gezinti Yolu
SERGİ VE STANT AÇILIŞLARI
Saat : 20. 00
Yer : Ören Gezinti Yolu
Sergiler
Kitap ve imza : Cumhuriyet Gazetesi Yazarları: Dr. Erdal Atabek, Mehmet Faraç, Hikmet Çetinkaya.
Av. Turgut İnal
Resim : Kadın Platformu Sanat Evi; Fatma Cevizoğlu, Figen Köprülü- Mübeccel Çakır- Mehmet Taş-
Nuriye Gül- Ülkü Acar- Savaş Simitli- Meryem Tekke- Arkadaş Çocuk Evi- Aynur Elver-
Kültür Sanat Derneği
Fotoğraf : İbrahim ELMAN, Yücel Aras.
El Sanatları : Dilek Özcan,
(Sergi ve stantlar festival süresince açık kalacaktır.)
FESTİVAL KOKTEYLİ
Saat : 20 45 – 21.30
Yer : Ören-Otel Clup Fiord
HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ
Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları Topluluğu
Saat : 21.30
Yer : Öğretmenler Mahallesi - Öğretmen Meydanı
REHA YURDAKUL ANILARI
Sunucu : Mahinur SÖNMEZ
Konuşmacılar : Filiz YURDAKUL – Hazım ŞAHİNOĞLU
Saat : 21.45
Yer : Ören Adramytteion Açık Hava Tiyatrosu
Düzenleyen : Burhaniye Kültür ve Sanat Derneği
YALÇIN MENTEŞ TİYATROSU : “YOLLUK”
Saat : 22.30
Yer : Ören Adramytteion Açık Hava Tiyatrosu
Düzenleyen : Burhaniye Belediyesi
2.GÜN : 12. TEMMUZ . 2008 – CUMARTESİ
A- ÖREN MAHALLESİ ETKİNLİKLERİ
PANEL
Konu : Burhaniye’ deki Kuva-yı Milliye Hareketi, Mübadele Hareketleri, İlk Kurşun-İlk Şehit
Konuşmacılar : Yrd. Doç. Dr. Mithat ATABAY- Öğr. Görevlisi Aydın AYHAN- Araştırmacı Yazar Yücel ARAS
Saat : 16.00
Yer : Ören – Selina Çay Bahçesi
Düzenleyen : T. Emekli Astsubaylar Derneği Burhaniye Şube Başkanlığı- Burhaniye Arkeoloji Derneği-
Türk Hava Kurumu Burhaniye Şubesi
PANEL
Konu : Cumhuriyet Devrimlerinin Kazanımları
Konuşmacılar : Vicdan BAYKARA- Tüm Bel Sen Genel Başkanı
Dr. Hasan İLERİ- Araştırmacı
Av. Ercan ERDİNER
Saat : 19.30
Yer : Ören – Selina Çay Bahçesi
Düzenleyen : DİSK/ Genel İş- Tüm Bel Sen- Eğitim Sen Temsilciliği
SÖYLEŞİ
Konu : Siyasal İslam, Küreselleşme ve Türkiye
Konuşmacı : Hikmet ÇETİNKAYA – Serdar KIZIK
Saat : 20.00
Yer : Ören Manolya Çay Bahçesi
Düzenleyen : ADD Şube Başkanlığı, ÇYDD Şube Başkanlığı, T. Yardım Sevenler Derneği Şube Başkanlığı,
T. Emekli Astsubaylar Derneği Şube Başkanlığı, T. Anneler Derneği Şube Başkanlığı,
THK Burhaniye Şubesi, Arkeoloji Derneği
SÜNNET KINA GECESİ
Saat : 21.00
Yer : Ören Ayaklı Kır Bahçesi
Düzenleyen : Burhaniye Ticaret Odası Başkanlığı
MISS BURHANİYE - ÖREN 2008 GÜZELLİK YARIŞMASI VE HALK OYUNLARI GÖSTERİLERİ
Sunucu : Banu ERDOĞAN
Konuk Sanatçılar:Aslı SAYGIN (Miss Turkey 1999 Güzeli) - İsmail ÖZKAN
Saat : 21.30
Yer : Ören Adramytteion Açık Hava Tiyatrosu
Düzenleyen : Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü,
Endüstriyel Teknik Eğitimi Geliştirme ve Koruma Derneği
B- İSKELE MAHALLESİ ETKİNLİKLERİ:
PANEL
Konu : Zeytinyağında Arz Ve Talep Sorunları
Yönetim : Hüseyin SARIBAŞ – Burhaniye Ticaret Odası Meclis Başkanı
Yahya AĞACIK – Zeytin ve Zeytinyağı Meslek Komitesi Başkanı
Konuşmacılar : Prof. Dr. Kenan MORTAN – Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi
Yrd. Doç Dr. Mücahit Tana ÖZKAYA – Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi
Dr. Mustafa TAN – Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi Başkanı
Saat : 18.00
Yer : İskele Mahallesi - Yat Limanı Çay Bahçeleri
Düzenleyen : Burhaniye Ticaret Odası Başkanlığı
ÜCRETSİZ TRT TÜRK HALK MÜZİĞİ KONSERİ
Sanatçılar : EMİNE AKMEŞE – TUĞBA GER
Sunucu : Rafet SOLMAZ
Saat : 21.30
Yer : İskele Yat Limanı
Düzenleyen : Burhaniye Belediye Başkanlığı
3. GÜN : 13. TEMMUZ . 2008 –PAZAR
A-MAHKEME MAHALLESİ ETKİNLİKLERİ
KONFERANS VE “PALDIR KÜLTÜR” GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EĞİTİM VE KÜLTÜR KARİKATÜRLERİ SERGİSİ
Konu : Kültür Değerlerimizin Korunması ve Tanıtılması
Konuşmacılar : Erdoğan GAZİOĞLU- Kültür Tarihi Uzmanı- Araştırmacı- Karikatürist
Erdoğan VATANSEVER (ERDO VATAN)- Sinema Sanatçısı
Saat : 14.00
Yer : Burhaniye Şehit Turan Bayraktar Parkı- Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi
Düzenleyen : Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi
B-BAHÇELİEVLER MAHALLESİ ETKİNLİKLERİ
HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ
Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları Topluluğu
Saat : 19.30
Yer : Bahçelievler Mahallesi Pazaryeri Alanı
ÜCRETSİZ HALK KONSERİ: GRUP MAVİ VE TEK KİŞİLİK OYUN (AHU ATAMTÜRK)
Saat : 20.00
Yer : Bahçelievler Mahallesi Pazaryeri Alanı
Düzenleyen : Mavi Sanat Merkezi
C-YUNUS MAHALLESİ ETKİNLİKLERİ
HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ
Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları Topluluğu
Saat : 21.00
Yer : Yunus Mahallesi Kahveleri önü
D- ÖREN MAHALLESİ ETKİNLİKLERİ
SÜNNET ŞÖLENİ
Saat : 15.00
Yer : Ören-Ayaklı Kır Bahçesi
Düzenleyen : Burhaniye Ticaret Odası Başkanlığı
SÖYLEŞİ
Konu : Terör Ve Güneydoğu
Konuşmacı : Mehmet FARAÇ
Saat : 18.00
Yer : Ören Selina Çay Bahçesi
Düzenleyen : ADD Şube Başkanlığı, ÇYDD Şube Başkanlığı, T. Yardım Sevenler Derneği Şube Başkanlığı,
T. Emekli Astsubaylar Derneği Şube Başkanlığı, T. Anneler Derneği Şube Başkanlığı,
THK Burhaniye Şubesi, Arkeoloji Derneği
KONFERANS
Konu : KÜRESELLEŞMENİN ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZ ÜZERİNE ETKİLERİ
Konuşmacı : Dr. Erdal ATABEK
Saat : 19.00
Yer : Ören – Manolya Çay Bahçesi
Düzenleyen : ADD Şube Başkanlığı, ÇYDD Şube Başkanlığı, T. Yardım Sevenler Derneği Şube Başkanlığı,
T. Anneler Derneği Şube Başkanlığı.
ENGELLİLER ETKİNLİĞİ
Saat : 20.00
Yer : Ören – Cennet Kamping
Düzenleyen : Burhaniye Zihinsel Engelliler Derneği ve T. Sakatlar Derneği Burhaniye Şubesi
ÜCRETSİZ GENÇLİK KONSERİ – GRUP GÜNDOĞARKEN
Sunucu : Rafet SOLMAZ
Saat : 21.30
Yer : Ören Adramytteion Açık Hava Tiyatrosu
Düzenleyen : Burhaniye Belediye Başkanlığı
E-İSKELE MAHALLESİ ETKİNLİKLERİ:
ÜCRETSİZ KONSER : İSMAİL ÖZKAN - HÜNER COŞKUNER
Sunucu : Banu ERDOĞAN
Saat : 21.30
Yer : İskele Mahallesi Yat Limanı
04.07.2008