Üye Ol Şifrem?
1186 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Balıkesir'e 3 Yeni Çadır Kamp Alanı

Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı

Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı

Balıkesirde Corona hasta sayısı

Doğa Dostu Kendin Yap Kitleri Edremit'te Üretiliyor
Temiz Gelecek Derneği (TEGEL) öncülüğünde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programınca uygulanan, Küresel Çevre Fonu (GEF) Küçük Destek Programı (SGP) tarafından finanse edilen "Doğa dostu kendin yap temizlik kitleri", Edremit ilçesinde üretilmeye başlandı.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Temiz Gelecek Derneği (TEGEL) öncülüğünde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programınca uygulanan, Küresel Çevre Fonu (GEF) Küçük Destek Programı (SGP) tarafından finanse edilen "Doğa dostu kendin yap temizlik kitleri", Edremit ilçesinde üretilmeye başlandı.

Kazdağları'nın eteklerinde kurulu bir botanik bahçesinde, TEGEL proje koordinatörü Zeynep İlhan tarafından herkesin evinde de hazırlayabileceği, çevre dostu temizlik malzemelerinin tanıtımı ve hazırlama şekilleri kadınlara anlatıldı.

Projede, yoğun kimyasallar içeren deterjanlar yerine doğaya zararı olmayan ve herkesin evinde hazırlayabileceği ürünlerin kullanımını yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

TEGEL tarafından, evlerde herkesin hazırlayabileceği çamaşır yıkama tozu, leke çıkarıcı ve krem temizlik ürünlerinin kitlerini hazırlamaları için anlaşılan köy kadınlarının aile bütçelerine katkı sağlaması hedefleniyor.

İlhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kitler için bazı ham maddeleri kullandıklarını söyledi.

Proje koordinatörü İlhan, şunları kaydetti:

"Birincisi, sodyum bikarbonat hani bu hep bildiğimiz, karbonat diye söylediğimiz evlerimizde kullandığımız malzeme. Bunun yanına yine aynı miktarda çamaşır sodası ve sabun tozu ekleyerek karıştırırsanız mesela çamaşır yıkama tozunu elde edebilirsiniz. Bunun yanında çamaşırlarınızdaki lekeleri çıkartmak için aynı oranlarda yani bire bir oranda, Arap sabunu ve gliserin karıştırabilirsiniz. O karışımı da çamaşırlarındaki lekelere önceden sürüp, daha sonra çamaşır makinesinde yıkadığınız takdirde lekeler de çıkacaktır. Üçüncü ürün ise krem temizleyici. Bu krem temizleyiciyle banyolarınızı, yüzeyleri, lavaboları temizlemeniz mümkün. Bunu da nasıl hazırlıyoruz? Bir bardak sodyum bikarbonat yani ev karbonatına iki yemek kaşığı Arap sabunu ekleyerek macun kıvamına getirene kadar kaşıkla karıştırıyorsunuz. Yüzey temizleyicisini de böyle hazırlayabilirsiniz. Bununla evlerinizde yüzeyleri, banyoları, fayansları temizleyebiliyorsunuz."

- "Girişimci kadınlara gelir kapısı açılacak"

TEGEL olarak, Çanakkale Nusratlı köyü kadınları ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programınca uygulanan, Küresel Çevre Fonu tarafından finanse edilen bir proje yürüttüklerini aktardı.

Proje kapsamında kendin yap kitlerini Nusratlı'daki üretici kadınların hazırlayacağını aktaran İlhan, şöyle konuştu:

"Sizin için tasarladığımız kendin yap kitleri, onlar tarafından hazırladıktan sonra atölyelerimize ve sunumlarımıza katılan kişiler tarafından test edilecek ve kullanıcı görüşleri doğrultusunda pazara sunulmaya hazır ürün tasarımımız tamamlanmış olacak. Aynı zamanda da bu sayede Nusratlı'daki girişimci kadınlara gelir kapısı açılacak. Ürünlerimiz hazır olduğunda da değişik satış noktalarında raflarda yerlerini bulacaklar. Böylelikle doğa dostu temizlik ürünlerini evde kendinizin de yapabileceğinizi deneyimlemiş olacaksınız.

Doğa dostu kendin yap temizlik kitleri, en az marketlerde bulabileceğiniz petrokimyasal temizlik malzemeleri kadar yeterli temizlik ve hijyeni sağlıyorlar. Bunun yanında tabii ki çevreye zarar vermiyorlar. Bu nedenle de TEGEL olarak tercih edilmelerini istiyoruz. Bunun daha fazla farkındalık oluşturulması ve insanlar tarafından tercih edilmesi için de bugün yaptığımız gibi atölyeler düzenliyoruz. Düzenleyeceğimiz bu atölyeleri özellikle Kazdağları bölgesinde, Edremit, Burhaniye, Küçükkuyu'da yani Edremit Körfezi bölgesinde gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda da birkaç etkinliğimizi İstanbul'da gerçekleştireceğiz. Böylelikle bütün Türkiye'de kullanılabilecek temizlik ürünlerine yani çevreye zarar vermeyen temizlik ürünlerine ulaşılabilirliği artırmak istiyoruz. Bu konuda insanların bunları evde yapabileceklerini onlara göstermek istiyoruz."

21.06.2019

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Harflerin Yerlerini Algılamakta Zorlanma Bozukluğu: Disleksi disleksi Nedir? Balıkesir'e 3 Yeni Çadır Kamp Alanı
Balıkesir E-ticaret Firmaları Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı
Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı Balıkesir'de Corona hasta sayısı
Ekinlik Adasında Deprem 65 Yaş üstü sokağa çıkma yasağı genelgesi yayınlandı.
istanbul Yazlık Bölgelere Akın Etti Balıkesir'de TOKİ nereye Yapılacak
Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişiler

Son Günlerin Haberleri
03.08.2020 Tarihli Haberler
02.08.2020 Tarihli Haberler
01.08.2020 Tarihli Haberler
31.07.2020 Tarihli Haberler
30.07.2020 Tarihli Haberler
29.07.2020 Tarihli Haberler
28.07.2020 Tarihli Haberler
27.07.2020 Tarihli Haberler
26.07.2020 Tarihli Haberler
25.07.2020 Tarihli Haberler
24.07.2020 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Doğa Dostu Kendin Yap Kitleri Edremit'te Üretiliyor

Copyright © 1999 - 2020 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi