Üye Ol Şifrem?
304 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı

ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor

Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı

ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temel Atma Töreni

FETÖ'nün Yeni Yapılanmasına Büyük Darbe
Balıkesir merkezli 4 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, örgüt evlerinde yüksek meblağda Türk lirası, döviz, altın ile yabancı uyruklular ve sahte kimlikler üzerine çıkarılmış 150 SIM kart ele geçirildi.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Balıkesir merkezli 4 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, örgüt evlerinde yüksek meblağda Türk lirası, döviz, altın ile yabancı uyruklular ve sahte kimlikler üzerine çıkarılmış 150 SIM kart ele geçirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından "aktif" yapılanma içinde olan şüphelilere yönelik çalışmalar kapsamında, geçmiş tarihlerde tutuklanıp daha sonra tahliye olmuş veya halen firari durumdaki örgüt üyelerinin Balıkesir'de tekrar yapılanmaya girerek, FETÖ adına faaliyet yürütmeye çalıştıklarının tespit edilmesi üzerine, İl Emniyet Müdürlüğünce yeni bir operasyon başlatıldı.

Ekipler, yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının yakalama kararı çıkardığı 78 zanlının adresine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Balıkesir, İzmir, Ankara ve Çanakkale'de örgütün yeniden yapılanmasına büyük darbe vurmak için 85 adrese yönelik eş zamanlı operasyonda, şüphelilerden 76'sı gözaltına alındı. Bu kişilerden 43'ünün aktif yapılanma içinde olduğu, 33'ünün ise farklı soruşturmalardan firari durumda olup örgüt evlerinde saklandığı tespit edildi.

Zanlılar arasında, örgütün sözde güncel il sorumlusu, sohbet ve mütevelli grupları üyeleri, maddi destek sağlayan bir grup esnaf ile firari durumdaki örgüte müzahir dershaneler müdürü, Bandırma ve Edremit'teki sözde eski sorumlular, kapatılan Cihan Medya'nın bölge temsilcisi, görevinden ihraç edilen binbaşı ve komiserler de bulunuyor.

- Örgütün yeni finans kaynağı arayışı

Operasyonda ele geçirilenler arasında, yeni yapılanmaya maddi destek sağlamak için örgüt üyelerine dağıtılmak üzere toplanan paralar ve ziynet eşyaları ile tarihi eserler dikkati çekti.

Örgütten kopmaları önlemek ve motivasyonu yüksek tutmak için dağıtılan paraların, yardım adı altında toplandığı gibi tarihi eser kaçakçılığı yapılarak da elde edildiği belirlendi.

Söz konusu adreslerde yapılan aramalarda, küçük miktarlarda farklı noktalara gizlenmiş halde 40 bin lira, 35 bin dolar, 3 bin avro ve 20 bin lira değerindeki altınların yanı sıra çok sayıda dijital materyal, örgütsel doküman ve notlar, sahte kimlikler, terör örgütü elebaşına ait kitaplar, kapatılan dergilerin bazı nüshaları, çok sayıda cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlar ele geçirildi.

Öte yandan, aramalarda bulunan 150 SIM kartla ilgili de önemli bilgilere ulaşıldı.

Önemli bölümü yabancı uyruklular ve sahte kimlikler adına çıkartılan bu kartların, sadece gizli buluşmalar için kullanılmak üzere birisi tarafından toplu halde getirilip dağıtıldığı, birbirleriyle haberleşerek toplandıkları ortaya çıktı. Şüphelilerin, biri kendilerine ait diğeri farklı isimlere ait iki GSM hattı kullandığı tespit edildi.

- Aktif yapılanmada öne çıkan detaylar

Emniyet güçleri, operasyonda FETÖ'nün Balıkesir'deki yeni yapılanmasıyla ilgili ayrıntılara da ulaştı.

Örgütün, Balıkesir'de sözde yeni bir il sorumlusu görevlendirdiği ayrıca Bandırma ve Edremit bölgelerine de sözde sorumlu görevlendirmesi yapıldığı tespit edildi.

Sorumlu FETÖ üyelerinin zaman zaman bir araya gelerek örgütsel toplantı yaptığı, terör örgütünün içinde bulunduğu zor durum nedeniyle örgüt mensuplarını motive edici çalışmalar içinde olduğu ve yeni yapılanmada aktif görev almalarını sağladıkları belirlendi.

Sözde sorumluların, örgüt içi alınması gereken tedbirlerle ilgili telkinler yaptıkları, örgüt mensubu kişilerin ailelerine maddi destek sağladıkları, ayrıca firari örgüt üyelerine saklanmaları için yer temin ettikleri tespitinde bulunuldu.

Balıkesir Haberleri

01.03.2019

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Toprak Küpte Ebru Denemesi Yaptı Ağaç Gövdesine Sıkışan Kediyi İtfaiye Kurtardı
Manyas'ta Komşuluk Merkezi Açıldı Jandarma Trafikte Yaya Önceliğini Anlattı
Manyas’ta Uyuşturucu Operasyonu Balıkesir Merkezli Suç Örgütüne Yönelik Operasyon
Balıkesir Üniversitesi'nde Şehitler Anıldı Balıkesirspor Oyun Yapısını Değiştirecek
Bandırma'da Durakta Matematik Projesi Hayata Geçirildi Balıkesir'de Köprünün Korkuluklarına Çarpan Tır Yandı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişilerSon Günlerin Haberleri
20.11.2019 Tarihli Haberler
19.11.2019 Tarihli Haberler
18.11.2019 Tarihli Haberler
17.11.2019 Tarihli Haberler
16.11.2019 Tarihli Haberler
15.11.2019 Tarihli Haberler
14.11.2019 Tarihli Haberler
13.11.2019 Tarihli Haberler
12.11.2019 Tarihli Haberler
11.11.2019 Tarihli Haberler
10.11.2019 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
Aşçı Kıyafeti
Otellere Aşçı Kıyafeti
Biteks İş Elbiseleri
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir FETÖ'nün Yeni Yapılanmasına Büyük Darbe

Copyright © 1999 - 2019 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi