Üye Ol Şifrem?
339 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Kuzey Ege'de 105 Milyon Liraya Satılık Ada

Evi Ateşe Verdi

Balıkesir İtfaiyesinden Eğitim ve Eğlence Parkuru Etkinliği

Su Kuyusuna Düşen Baba Oğlu İtfaiye Kurtardı

43 Yılda Turizm Sektörüne 7 Bin Mezun Verdi
Yaklaşık 43 yıl önce yüksekokul olarak kurulan Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi, bugün rekreasyon yönetimi, turizm işletmeciliği ve rehberliği, gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerinde yetiştirdiği kalifiye elemanlarıyla ülke turizmine büyük katkı sunuyor.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Yaklaşık 43 yıl önce yüksekokul olarak kurulan Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi, bugün rekreasyon yönetimi, turizm işletmeciliği ve rehberliği, gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerinde yetiştirdiği kalifiye elemanlarıyla ülke turizmine büyük katkı sunuyor.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1975 yılında Bursa İktisadi ve İdari Bilimler Akademisine bağlı olarak Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu adıyla kurulan kurumun, Türkiye'nin en eski turizm okulları arasında yer aldığını söyledi.

Avcıkurt, okulun 1982 yılında ad ve statü değiştirerek Uludağ Üniversitesi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü ve 2013'te de Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi olduğunu aktardı.

Kendisinin de 1988 yılında Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulundan mezun olduğunu vurgulayan Avcıkurt, fakültede turizm işletmeciliği ve rehberliği, gastronomi ve mutfak sanatları ile rekreasyon bölümlerinde bu yıl 220 öğrencinin öğrenim göreceğini ifade etti.

Fakültede aynı zamanda turizm işletmeciliği ile gastronomi ve mutfak sanatlarında yüksek lisans ve doktora eğitim programlarının bulunduğunu aktaran Avcıkurt, turizm rehberliği alanında da yüksek lisans öğrencileri olduğunu anlattı.

Aradan geçen 43 yılda 7 bin mezun verdiklerini dile getiren Avcıkurt, "Bu mezunların önemli bir kısmı Antalya başta olmak üzere Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik noktalarında görev yapıyorlar. Antalya bölgesindeki tesislerde önemli oranda yönetici bizim okulumuzdan mezun." dedi.

Avcıkurt, sadece sektöre çalışan değil eğitimci de yetiştirdiklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi, aynı zamanda diğer turizm fakültelerine öğretim elemanı yetiştiren önemli bir okul. Buradan mezun olup başka okullarda öğretim elemanı ve akademisyen olarak görev yapan yaklaşık 300 kişi var. Bu anlamda Türk turizm sektöründe her yönüyle söz sahibiyiz. Okulumuzda 5 profesör, 10 doçent ve 4 doktor öğretim üyesi olmak üzere okutman ve araştırma görevlilerimizle birlikte 40 öğretim elemanı mevcut. Türkiye'nin akademik anlamda da en zengin fakültelerinden biriyiz. Balıkesir turizmine ve Türkiye turizmine önemli ölçüde katkı sağlıyoruz. Sektör ve üniversite işbirliğini en önde tutan bir yaklaşımımız mevcut. Bu anlamda uluslararası ilişkilerimiz de hızlı bir şekilde gelişiyor."

Her yıl belli sayıda öğrenciyi Almanya'ya staj amaçlı gönderdiklerini belirten Avcıkurt, "Bunu Türkiye'de ilk başlatan biz olduk. 90 günlük stajın sonunda Türkiye'ye hazır dönüyorlar." ifadesini kullandı.

- "Mezun olanların iş bulmada sıkıntı yaşamadığını duydum"

Fakülteye bu yıl kayıt yaptıran 1. sınıf öğrencisi Cengizhan Gürbüz ise Bursa'dan geldiğini ve pastacılık mezunu olduğunu aktararak "Buradan mezun olanların iş bulmada sıkıntı yaşamadığını duydum. Buradan mezun olduğumda çalışma olanağım olacağı için bu okulu tercih ettim." dedi.

1. sınıf öğrencisi İrem Ergün ise gastronomi bölümünü seçtiğine işaret ederek "Hayalimdi. İnşallah ilerde Türkiye'nin turizmine katkıda bulunacağımı düşünüyorum." diye konuştu.

Öte yandan, fakülte bünyesinde 1975 yılında kurulan ve öğrencilerin arasındaki dayanışmanın en güzel örneğini gösteren "Okul Müzesi" de ilgi görüyor. Başta spor müsabakalarından elde edilen kupalar olmak üzere birçok materyal ve fotoğrafın yer aldığı müzede ayrıca ilk mezun olan öğrenci Hami Torcu'nun diploması sergileniyor. Müzede ayrıca 1988 yılında mezun olan Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt'un o dönemin öğrencileri ile çekilmiş bir fotoğrafı da yer alıyor.

11.10.2018

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Kuzey Ege'de 105 Milyon Liraya Satılık Ada Balıkesir'de Terör Operasyonları
Yarını İnşa Et Ödülleri Sahiplerini Buldu 53. Gönen Panayırı Başladı
Dursunbey'de Yaz Spor Okulları Başladı Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı
'Yarını İnşa Et' Ödülleri Sahiplerini Buldu Amcasıyla Yaşadığı Evde Yangın Çıkardı
Balıkesir İtfaiyesinden Eğitim ve Eğlence Parkuru Etkinliği Balıkesir'de 17 Düzensiz Göçmen Yakalandı
Su Kuyusuna Düşen Baba Oğlu İtfaiye Kurtardı Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Meclis Toplantısı
Balıkesir'de 2. Lavantalı Günler-Şifa Doğada Etkinliği Balıkesir'de 44 Düzensiz Göçmen Yakalandı
Yayalara Çarpan Otomobil Şarampole Devrildi: 1 Ölü Bigadiç'te İzinsiz Haşhaş Ekimi
Sındırgı'da Öğrenciler 8 Ton Atık Topladı Balıkesir Üniversitesinde Mezuniyet Coşkusu
Uyuşturucu Şüphelisi Sahte Kimlikle Yakalandı Aç Kalan Domuzlar İlçe Merkezinde Görüntülendi
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişilerSon Günlerin Haberleri
20.06.2019 Tarihli Haberler
19.06.2019 Tarihli Haberler
18.06.2019 Tarihli Haberler
17.06.2019 Tarihli Haberler
16.06.2019 Tarihli Haberler
15.06.2019 Tarihli Haberler
14.06.2019 Tarihli Haberler
13.06.2019 Tarihli Haberler
12.06.2019 Tarihli Haberler
11.06.2019 Tarihli Haberler
10.06.2019 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
Aşçı Kıyafeti
Otellere Aşçı Kıyafeti
Biteks İş Elbiseleri
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Hava Durumu
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir 43 Yılda Turizm Sektörüne 7 Bin Mezun Verdi

Copyright © 1999 - 2019 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi