Üye Ol Şifrem?
837 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Kadın Cinayetlerini Oturma Eylemi İle Protesto Ettiler

Bandırma Ticaret Borsasında 7 bin 500 Ton Ayçiçeği Satışı

Bandırmalı Balıkçıların Yüzünü Hamsi Güldürdü

Balıkesir'de Barış Pınarı Harekatı Gazisine Ziyaret

Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği Kuruldu
Balıkesir'de, 'Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği' kuruldu.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Balıkesir'de, 'Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği' kuruldu. Hazırlanan tüzüğü ile Balıkesir Valiliğine resmi müracaatı yapılan derneğin bu haftadan itibaren faaliyete geçeceği kaydedildi.

Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği'nin Kurucu Yönetim Kurulu; Emrah Ayyıldız (Başkan), Soner Kanber (2. Başkan), İlkan Toprak (Sayman), Umut Sözen (Genel Sekreter), Yılmaz Uzun (Üye), Hakan Küçükakman (Üye) ve Devrim Derin'den oluştu. Valilik İl Dernekler Müdürlüğüne müracaatı yapılan Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği (BBGD)'nin kuruluş nedenleri ve hedeflerine ilişkin yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Kurucu Yönetim Kurulu üyelerinin imzasıyla yayınlanan BBGD'nin açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Gazeteci, bir gazete veya derginin hazırlanmasında ve çıkarılmasında görev alan kişidir ve asli olarak haber veya bilgi kaynağına çabuk ulaşmak, bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma işini üstlenmiştir. Gazetecinin bu görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı değerlendirme yapması gerekir. Bunun için de gazetecinin güvenilir olması zorunludur. Gerektiğinde hükumetlere, siyasi partilere ve güç odaklarına karşı toplumsal yararı gözeterek mücadele etmeyi göze alan insandır gazeteci. Herhangi bir menfaat grubuna bağlanmadan, açık fikirli, dürüst, ön yargılardan uzak ve kişilik haklarına saygılı olmak; gazeteciliğin olmazsa olmaz koşullarındandır. Gazetecilik mesleği ve gazetecilik sektörü (gazete, dergi, radyo, televizyon, internet gibi kitlesel yayın organları) demokratik toplumlarda anayasanın öngördüğü üç devlet gücü yanında (yasama-meclis, yürütme-hükumet, yargı-mahkemeler) dördüncü -denetleyici devlet gücü olarak anılır. İşte literatürde bu ifadelerle yer bulan mesleğimizin emektarları olarak yeni bir örgütün haberini veriyoruz siz meslektaşlarımıza ve Balıkesirimize. Yaşadığımız il merkezinde görev yapan, gecesini gündüzüne katarak yıllardır bu meslek için emeğini esirgemeyen biz gazeteciler; önce mesleğimizin, sonrasında ise meslekte görev yapan bireylerin sorunları için bir araya gelerek Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği'ni bugün itibariyle kurmuş bulunuyoruz.

"NEDEN YENİ BİR DERNEK?"

Balıkesir'de görev yapan meslektaşlarımız arasındaki kopukluk ve soğukluk böyle bir oluşumun temel harcı olmuştur. Bu gerçeği yaşayarak bildiğimiz için ve ayrıca geçmişte yaşadığımız bazı olumsuzluklar, bilgi alamama ve iletişimsizlik; zaman zaman gördüğümüz tek taraflı davranışlar, yanlı politikalar ve katılımsız yönetim gibi tasvip edilmesi mümkün olmayan tutumlar; uzun yıllar, içinde olmakla gurur duyduğumuz Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyetinden fiili olarak uzaklaştırılmış olmamız sonucunu doğurmuştur. Özet olarak bildirdiğimiz bu sebepler birleştirici olmayı hedeflediğimiz Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği'nin doğmasına sebep olmuştur. Özellikle şunun altını tekrar tekrar kalın çizgilerle çizmek isteriz ki; "Bu mesleğe girmemizde büyük emekleri olan, gayretleri ile bu mesleği bizlere öğreten Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyetinin kurucularına, uzun yıllar görev yapmış, mesleğin sorunlarını çözmek için büyük gayret gösteren büyüklerimize ve meslektaşlarımıza bu cemiyeti terk etmediğimizi, aksine daha güzel işler yapmak için yola çıktığımızı" ifade etmek istiyoruz. Bu durumun, neden-sonuç ilişkisini sorgulamak, başkalarını suçlamak gibi bir niyetimizin olmadığını, önümüzdeki günlerde yapacağımız faaliyetler ve etkinliklerle tüm kamuoyuna göstereceğimizi bugünden taahhüt ediyoruz. Bugüne kadar edindiğimiz olumlu veya olumsuz tecrübeler ile bu mesleği bir adım daha öteye götürebilir miyiz gayesi güderek çıktığımız bu yolda omuz omuza, el ele yürüyerek birlikten doğacak güç ile mesleğin sorunlarını çözmede katkıda bulunacağımıza olan inancımız tamdır. Henüz kurulumunu yeni tamamladığımız "Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği" için üye kayıtlarımız başlamıştır. Bu meslekte emeği geçen, gazetenin yayınlanması, haberin okuyucusuna ulaşmasında emek veren gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet sitelerinin tüm emektarlarını birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. 'Birlikten güç doğar' sloganı ile kurduğumuz bu derneğin, öncelikle mesleğe emek ve gönül veren çalışanları ile Balıkesir'e hayırlı olmasını temenni ediyoruz. "Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği"; Balıkesir il merkezinin, ilçelerinin ve temennimiz odur ki, bölgenin imrenilen ve örnek gösterilen en önemli sivil toplum kuruluşlarından olacaktır. Amacımız, ilkelerimiz ve hayalimiz "gazetecilik" mesleğini ve bu meslekte katlamacısından tutun da dağıtıcısını, muhabirinden tutun da grafikerini bir adım ileriye götürmektir. Bu yolda bize destek olan, omuz veren herkese şimdiden teşekkür ediyoruz. Başarımız, gazeteciliğin ve gazetecilerin başarısı olacaktır. Bu yolda ve bunu başarmak için çalışacağımıza söz veriyoruz."

Balıkesir'de aktif olarak Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyeti (Balıkesir Gazeteciler Derneği - il merkezi), Güney Marmara Gazeteciler Derneği (Bandırma), Kuzey Ege Gazeteciler Cemiyeti (Edremit körfezi) faaliyet gösteriyor. İl merkezinde yaklaşık 6 yıl önce Balıkesir Gazeteciler Derneği kurulmuş, iki yılı aşkın faaliyet gösteren dernek daha sonra Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyeti ile birleşmişti. 

19.12.2012

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Kadın Cinayetlerini Oturma Eylemi İle Protesto Ettiler Kuvayımilliye Hareketinde Kadın Gönüllüler Paneli
Bandırma Ticaret Borsasında 7 bin 500 Ton Ayçiçeği Satışı Bandırmalı Balıkçıların Yüzünü Hamsi Güldürdü
Balıkesir'de Barış Pınarı Harekatı Gazisine Ziyaret Bandırma'da Yaşasın Cumhuriyet Futbol Turnuvası
Bigadiç'ten Barış Pınarı Harekatı'na Destek Çaldığı Koyunları Pazarda Satarken Yakalandı
Edremit'in Saklı Hazinesi Kırmızı Mercanlar Koruma Altına Alınacak Bandırma'da En Çok Kan Bağışında Bulunanlara Ödül
Bahçedeki İmalathanesinden Tayvan'a İhracata Hazırlanıyor Edremit'te Uyuşturucu Operasyonu
Balıkesir'de Terör Örgütü Propagandasına Tutuklama Balıkesirspor'a Yeni İsim Sponsoru
Bigadiç’te Z-Kütüphane Açılışı Yapıldı Gömeç'te Yenilenen Dursunlu Köprüsü Hizmete Girdi
Balıkesir'de Düzensiz Göçmenleri Taşıyan Tekne Battı Giritli Ailenin 150 Yıllık Taşından Çıkan Lezzet: Dibek Kahvesi
Balıkesir'de Kumar Denetimi Yapıldı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursuna İlgi
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişiler

Son Günlerin Haberleri
17.10.2019 Tarihli Haberler
16.10.2019 Tarihli Haberler
15.10.2019 Tarihli Haberler
14.10.2019 Tarihli Haberler
13.10.2019 Tarihli Haberler
12.10.2019 Tarihli Haberler
11.10.2019 Tarihli Haberler
10.10.2019 Tarihli Haberler
09.10.2019 Tarihli Haberler
08.10.2019 Tarihli Haberler
07.10.2019 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
Yün Keçe
Yün Keçe
Altınkuş Yün Keçe İmalatı
Kuyruk Milli Yem Ezme Makinesi
Kuyruk Milli Yem Ezme Makinesi
Has Can Tarım Makinaları
Büyükbaş Besi Damı Yapımı
Büyükbaş Besi Damı Yapımı
Moy Metal Çelik Konstrüksiyon
Bej Mermer Merdiven Kaplama
Bej Mermer Merdiven Kaplama
Balıkesir Mermer
Ahşap Kollu Döşemeli Mavi Sandalye S180
Ahşap Kollu Döşemeli Mavi Sandalye S180
Cms Susurluk Ahşap Masa Sandalye
İnşaat Sonrası Temizlik
İnşaat Sonrası Temizlik
Özen Temizlik
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Hava Durumu
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği Kuruldu

Copyright © 1999 - 2019 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi