Üye Ol Şifrem?
917 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı

ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor

Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı

ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temel Atma Töreni

Madde Bağımlılarına Zeytinlikler Arasında İlaçsız Rehabilitasyon
 Balıkesir'in Edremit ilçesinde merkezi Ankara'da bulunan Kurtuluş Vakfınca Kazdağları'nda rehabilitasyon programına alınan uyuşturucu ve alkol bağımlıları, ilaç kullanılmadan yürütülen çalışmalarla topluma kazandırılıyor.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

 Balıkesir'in Edremit ilçesinde merkezi Ankara'da bulunan Kurtuluş Vakfınca Kazdağları'nda rehabilitasyon programına alınan uyuşturucu ve alkol bağımlıları, ilaç kullanılmadan yürütülen çalışmalarla topluma kazandırılıyor.

Madde bağımlılığında uzun süren tedaviler yerine spor, beyin jimnastiği, yeme-içme alışkanlıklarında değişiklik ve çeşitli detoks yöntemlerini kullanan Vakfın projesi, Kazdağları'nda çam ormanları yakınında zeytinlikler arasında kalan bölgedeki tesiste uygulanıyor.

Vakıf tarafından Türkiye'de 6 yıldır yürütülen "İlaçsız Uyuşturucu Rehabilitasyon Programı" (Narconon) kapsamında, madde bağımlısı gençler hiç ilaç kullandırılmadan 3-4 aylık rehabilitasyona tabi tutuluyor.

- "Narconon'la yılda ortalama 80 kişi bağımlılıktan kurtuluyor"

Kurtuluş Vakfı Başkanı Ufuk Tanay Tezemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Narconon sayesinde yılda ortalama 80 kişiyi bağımlılıktan kurtarıp yeni bir yaşama başlamalarına yardımcı olduklarını söyledi.

Narconon'un, dünyadaki en etkili uyuşturucu rehabilitasyon programı olduğunu savunan Tezemir, "İlaçsız şekilde şu anda Türkiye'de tek olan bu programı Kurtuluş Vakfında uyguluyoruz. Arkadaşlarımız belli bir süre bizde yatılı olarak kalarak hem hayatlarını yeniden organize ediyorlar hem de aileleriyle kendileri de topluma faydalı bir birey haline geliyorlar." dedi.

Tezemir, ilk iki senesi pilot uygulama olan Narconon'un Türkiye'de 6'ncı yılına girdiği bilgisini vererek, 4 senede başarılı mesafeler katettiklerini vurguladı.

Program sayesinde elde ettikleri sonuçlara değinen Tezemir, "Şu anda 100 kişiden 84 arkadaşımızı topluma kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Bunu Kazdağları'nın eteklerinde başarıyoruz çünkü burası hem havasıyla hem doğasıyla sağlık turizminin başkenti olma yolunda ilerlemeyi sürdüren bir kent. Biz de burada olmaktan, Türkiye'deki ve Avrupa'daki birçok bağımlı kardeşimizi burada hayata yeniden kazandırmaktan dolayı da ayrıca mutluluk yaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Hayatına ara verip kendisini sorgulamaya başlıyor"

Vakfın eğitmenlerinden Özkan Güven de Narconon'un 48 ülkede 52 yıldır uygulandığını aktardı.

Programa katılanların ilk günlerden itibaren hızla bağımlılıktan uzaklaştığını vurgulayan Güven, "Biz kişileri buraya aslında uyuşturucuyu bırakmaları için çağırıyoruz. Bir hafta içinde uyuşturucuyu zaten bırakmış oluyorlar. 4 ila 6 hafta da sauna programıyla vücutlarını yeniden temizliyorlar. Sonraki en önemli kısım ise yaklaşık 65 gün boyunca kişiyi içsel duygu ve düşüncelerinden kurtarıp tamamen şimdiki zamanı yaşamaya adapte etmek için eğitimlerle geçiyor." diye konuştu.

Madde bağımlılığını aşmada iradenin önemine işaret eden Güven, bireyin geçmiş veya gelecek arasında sıkışıp kalarak bunlarla yüzleşemediği için uyuşturucu almaya devam ettiğini belirtti.

Narconon'la kişinin hayatına ara verip dış dünyadan bağımsız bir şekilde kendini sorgulamasını sağlayarak şimdiki zamanı yaşamaya adapte ettiklerini anlatan Güven, "Bundan sonraki hayatında nasıl davranması gerektiğine, yaşamını yeniden nasıl organize edebileceğine dair eğitimler verip topluma yeniden kazandırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Güven, madde bağımlılığının Türk gençleri üzerinde oynanan en büyük oyun olduğunu dile getirdi.

Dünyada en genç nüfusa sahip ülkelerden birinin Türkiye olduğuna işaret eden Güven, şunları kaydetti:

"Gençlerimizin uyuşturucu bağımlılığı çok ufak yaşlara düşmüş durumda. Bunların en büyük temel sebebi; kişilerin eğitim düzeyi ve gelecekle ilgili hayaller, hedefler kuramayışı kişiyi madde ve alkol almaya tetikliyor. Biz her 4 dakikada bir uyuşturucu batağına düşen insanlar varken 4 aylık bir süre zarfında eğitimden geçirip hayata tutundurmaya çalışıyoruz. Narconon kişiye değer verir, öz güvenini yeniden kazanmasını sağlar. İçsel duygu ve düşüncelerinden kurtulup şimdiki zamanı yaşayıp hayatını düzene sokmasını sağlar. Bunun için kişi hayatına bir ara vermeli. Bütün hayatıyla özdeşleşmeli ki kendini sorgulayabilsin. Bu zamana kadar yaptıklarını telafi etmek için bundan sonra hayatını nasıl düzenleyeceğini düşünmesini sağlıyoruz."

Balıkesir Haberleri

26.06.2019

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Toprak Küpte Ebru Denemesi Yaptı Ağaç Gövdesine Sıkışan Kediyi İtfaiye Kurtardı
Manyas'ta Komşuluk Merkezi Açıldı Jandarma Trafikte Yaya Önceliğini Anlattı
Manyas’ta Uyuşturucu Operasyonu Balıkesir Merkezli Suç Örgütüne Yönelik Operasyon
Balıkesir Üniversitesi'nde Şehitler Anıldı Balıkesirspor Oyun Yapısını Değiştirecek
Bandırma'da Durakta Matematik Projesi Hayata Geçirildi Balıkesir'de Köprünün Korkuluklarına Çarpan Tır Yandı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişiler

Son Günlerin Haberleri
08.12.2019 Tarihli Haberler
07.12.2019 Tarihli Haberler
06.12.2019 Tarihli Haberler
05.12.2019 Tarihli Haberler
04.12.2019 Tarihli Haberler
03.12.2019 Tarihli Haberler
02.12.2019 Tarihli Haberler
01.12.2019 Tarihli Haberler
30.11.2019 Tarihli Haberler
29.11.2019 Tarihli Haberler
28.11.2019 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
Aşçı Kıyafeti
Otellere Aşçı Kıyafeti
Biteks İş Elbiseleri
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Madde Bağımlılarına Zeytinlikler Arasında İlaçsız Rehabilitasyon

Copyright © 1999 - 2019 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi