Üye Ol Şifrem?
1977 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

9. Ayvalık Tiyatro Festivali Başladı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Balıkesir'de

Balıkesir'de 57. Alaya Vefa Yürüyüşü

5. Balıkesir İstihdam Fuarı Açıldı

Manyas Gölü Akşehir Gölü'nün Akıbetine Uğrayabilir
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Sarı, su alma anlayışının kontrollü hale getirilmemesi durumunda Manyas Gölü'nü ciddi risklerin beklediğini belirterek, "Akşehir Gölü'nün akıbetine uğraması hiç de tesadüf olmaz. Bir zaman Akşehir Gölü vardı diyoruz, bugün yok. Beyşehir Gölü bugün toplam alanının onda birine düşmüş durumda. Sebep, sulama suyu olarak sularının alınması." dedi.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Sarı, su alma anlayışının kontrollü hale getirilmemesi durumunda Manyas Gölü'nü ciddi risklerin beklediğini belirterek, "Akşehir Gölü'nün akıbetine uğraması hiç de tesadüf olmaz. Bir zaman Akşehir Gölü vardı diyoruz, bugün yok. Beyşehir Gölü bugün toplam alanının onda birine düşmüş durumda. Sebep, sulama suyu olarak sularının alınması." dedi.

Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Manyas Gölü'nün ülkedeki çevre bilincinin, kuş gözlemciliği anlayışının okul görevi görmüş bir sulak alan olduğunu vurguladı.

Manyas Gölü ve Kuş Cenneti'nin 150 kilometrekarelik bir yüzey alanı bulunduğunu aktaran Sarı, "En derin yeri 2 metre civarında, kış aylarında su seviyesi yükseldiğinde bu 2,5 metreye bazen 3 metreye kadar çıkabilir. Manyas Gölü bize hep Marmara Denizi'nin mirası olduğunu da hatırlatır." dedi.

Sarı, Bandırma sınırları içinde yer alan bu sulak alanın birçok tehditle karşı karşıya bulunduğunu iddia ederek, şöyle konuştu:

"Manyas Gölü bir tatlı su gölü. Bu yüzden etrafında devam eden yoğun tarımsal faaliyetler esnasında mutlaka bu gölün sularından yararlanılıyor. Karacabey ve Manyas Ovası ile Bandırma'nın köylerindeki tarımsal sulama doğrudan doğruya bu gölden alınan sularla yapılıyor. Dolayısıyla su seviyesi geriye doğru gidiyor. Su alma anlayışını kontrollü hale getirmezsek her yıl kazandığından daha fazla sulamaya aktarırsak Manyas Gölü'nün Akşehir Gölü'nün akıbetine uğraması hiç de tesadüf olmaz. Bir zaman Akşehir Gölü vardı diyoruz, bugün yok. Beyşehir Gölü bugün toplam alanının onda birine düşmüş durumda. Sebep, sulama suyu olarak sularının alınması. Şu anda aynı tehlike Manyas Gölü için de söz konusu."

- "Sanayi atıkları göle taşınıyor"

Bursa sınırları içinde yer alan Uluabat Gölü için de aynı riskin bulunduğunu söyleyen Sarı, "Buralardan ciddi anlamda tarımsal sulama için yararlanılıyor. Bu, göllerimize zarar veriyor. Kaynağınız varsa tüketmeyeceksiniz. Kaynağınız varsa sürdürülebilir kullanım için her yıl yenilenme miktarı kadar ondan yararlanacaksınız." dedi.

Gölü kirliliğin de tehdit ettiğini vurgulayan Sarı, "Bandırma'nın içinden akıp gelen Sığırcı Deresi var, girişteki sanayi bölgesinin atıklarını Manyas Gölü'ne taşıyor. Dolayısıyla gölde bir kirlilik söz konusu. Biyolojik çeşitliliğimizin azalmasında mutlaka bu kirliliğin olduğunu kayda geçirmemiz lazım." şeklinde konuştu. 

 

- İsrail sazanı biyoçeşitliliği etkiledi

Manyas Gölü'ndeki İsrail sazanının biyoçeşitliliği olumsuz etkilediğini de öne süren Sarı, "Marmara Denizi'nin mirası Manyas Gölü'nde eskiden 30'dan fazla balık türü söz konusuydu, günümüzde ise 5-6 çeşit türden fazla balık sayılamıyor. Diğerleri tamamen yok olmuş mudur? Olmamıştır belki ama ticari anlamda listeden düşmüştür." diye konuştu.

"İsrail sazanı" olarak bilinen bu havuz balığının diğer türlerin yumurtalarıyla beslendiğini belirten Sarı, şunları kaydetti:

"Burada da doğal sazanın, yayının, turnanın esas olarak yumurtalarını yiyen onların biyolojik varlığını tehdit eden bir unsur durumundadır. Ama sadece Manyas Gölü'ndeki balıkçılığın kötü gidişini sadece İsrail sazanı ile açıklamamız yerinde olmaz. Çok sayıda balıkçımız yoğun bir şekilde balık avlıyorlar. Eskiden bu gölde insan boyunda yayın balığı avlanırdı. Nerede şimdi bu yayınlar? Ya da insan boyundaki yayını bu çevredeki insanlar 20 yıldır hiç görebildiler mi? Çok büyük boyutlarda turnalar avlanırdı. Nerede şimdi bu turnalar.? Herhalde o balıkları İsrail sazanı tüketmedi. Bunu bu bölgedeki yanlış avcılık anlayışı tüketti. Balıkçılarımız kendi geleceklerini yok ettiklerini kendi geleceklerine zarar verdiklerini fark etmeden aşırı avlandılar, yoğun avlandılar ve buna bağlı olarak da balıkçılığımız zarar gördü."

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise Manyas Gölü'nü korumaya yönelik çalışmaların sürdüğü belirtilerek, "Bozulmuş ekosisteme sahip bir gölümüz. Manyas Barajı ve Manyas Gölü, kış sezonunda en uygun şekilde işletilerek göldeki su seviyeleri en ideal şartlarda sağlanmıştır. Bu suretle Manyas Gölü'ndeki doğal yaşam en yüksek canlılığa ulaşmıştır. Bütün kuş ve canlı türleri en büyük popülasyonla temsil edilmiştir." ifadesi kullanıldı.

10.04.2018

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

9. Ayvalık Tiyatro Festivali Başladı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Balıkesir'de
Damızlık Koçlar Dana Fiyatına Satıldı Balıkesir'de 57. Alaya Vefa Yürüyüşü
Dursunbey'de Silvikültür Tatbikatı 5. Balıkesir İstihdam Fuarı Açıldı
Ayvalık'ta 5. Uluslararası Halk Oyunları Şenliği Gömeç 7. Geleneksel Oryantiring Yarışı Yapıldı
Balıkesir'de Aranan 20 Şüpheli Yakalandı Edremit Körfezi'nde 23 Nisan Yoğunluğu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Balıkesir'de Cinayet
Ayvalık Ticaret Odası Başkanlık Seçimi Balıkesir'de FETÖ/PDY Operasyonu
Kazdağları Yörük Türkmen Şenliği Ayvalık'ta Güzel Ayvalık Resim Yarışması
Balıkesir'de Otomobil Şarampole Devrildi: 4 Yaralı Ayvalık'ta Dalış Sezonu Açıldı
Midilli Adasına 3 Günlük Tatil İlgisi Dünya Dalış Şampiyonu Can, Yeni Rekorlar Hedefliyor
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişiler

Son Günlerin Haberleri
27.04.2018 Tarihli Haberler
26.04.2018 Tarihli Haberler
25.04.2018 Tarihli Haberler
24.04.2018 Tarihli Haberler
23.04.2018 Tarihli Haberler
22.04.2018 Tarihli Haberler
21.04.2018 Tarihli Haberler
20.04.2018 Tarihli Haberler
19.04.2018 Tarihli Haberler
18.04.2018 Tarihli Haberler
17.04.2018 Tarihli Haberler

  Balnet Ürün Vitrini
Asma Tavan Uygulama
Asma Tavan Uygulama
HUZUR YAPI DEKORASYON
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Turizm Sitelerimiz Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Oteller
Balıkesir İş İlanları
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
Balnet Otel Panel
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Filmler
Etkinlikler
Hava Durumu
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
Otel Yorumları
Online Otel Rezervasyon
Pansiyonlar
Musait.com.tr
İş İlanları
Ayvalık Assos
Altınoluk Küçükkuyu
Akçay Ören
Erdek Ocaklar
Cunda Güre
Sarımsaklı Kazdağları
Foça Dikili
Bodrum Marmaris
Fethiye Datça
Didim Çeşme
Avşa Adası Marmara Adası
Balıkesir Evden Eve Nakliyat
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Ayvalık Otelleri
Sarımsaklı Otelleri
Cunda Otelleri
Firmanı Ekle
Web Sayfası Talep Formu
Balıkesir Manyas Gölü Akşehir Gölü'nün Akıbetine Uğrayabilir

Copyright © 1999 - 2018 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi