Üye Ol Şifrem?
713 Kişi Online WebMail   Bize Yazın

100 Yeni Memur Alınacak

Sındırgı'da Yangın : 1 Ölü

Balıkesirspor hazirun Listesi

Balıkesir'e 3 Yeni Karavan Kamp Alanı

Bor, Çatı Yalıtımına da Girdi
Rezervinin büyük bölümü Türkiye'de bulunan bor madeninin saflaştırılmasıyla elde edilen ve özellikle hastanelerdeki radyoterapi odalarında radyasyona karşı yalıtım malzemesi olarak kullanılmaya başlanan madde, çatı yalıtımına da girdi.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Bor madeninin saflaştırılmasıyla ortaya çıkan 9 su molekül yapısına sahip sodyumpentaborat maddesini, 7 su moleküle düşürmeyi başaran ve bu buluşunu Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil ettiren Balıkesir'de kurulu Ar-Ge şirketi, söz konusu maddeyi farklı bir alanda daha kullanıma açtı.

Bursa'da hava süspansiyon sistemleri ve yapı malzemeleri alanında faaliyet gösteren Aktaş Holding, bu maddeyi kullanarak çatı yalıtımı gibi alanlarda kullanılmak üzere radyasyon ve güneş ışınlarını geçirmeyen kauçuk membran üretmeyi başardı. 

Elde ettiği malzemeyi Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde test ettiren holding, yüzde 97,7 oranında radyasyon geçirmezliği sonucuna ulaştıklarını açıkladı.

- "Test ettirip belgelendirdik"

Aktaş Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, yaptığı açıklamada, bu kauçuk membran malzemenin yeni bir ürün olduğunu belirtti. 

Bu alanda çok önemli ilerleme kaydettiklerini anlatan Aktaş, "Bu membranlar, ozon tabakasının radyasyon etkilerini azaltıcı bir malzemedir. Faruk Durukan Bey'in elde ettiği çok önemli bir maddenin katkısıyla bu ürünü elde etmeyi başardık. Ürünümüzü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda test ettirip belgelendirdik. Artık Türkiye'nin birçok konuda olduğu gibi bu konuda da bir adım ilerde olduğunu inşallah herkese göstermiş olacağız." diye konuştu. 

- "Uygun fiyatla kısa sürede piyasada olacak"

Aktaş, bu malzemenin önceden kurşun kullanılarak üretildiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"İnsan sağlığına önemli olumsuzluklar oluşturan kurşun malzemeyle, ağır ve kalın biçimlerde yapılmıştı. Bu yeni ürün, kurşundan uzak, insan sağlığını olumsuz etkilemeyen, çok rahat elastomer, esnek ve her yere uygulanabilir bir malzeme olarak üretildi. Bunun ayrıcalığı budur. Bu ürünün ticarileştirilmesini de gerçekleştirdik. Kurşun malzemenin maliyetini ve insan sağlığını göz önünde tuttuğumuzda, kurşunun maliyetine göre çok ucuz. Bu malzeme çok uygun bir fiyatla kısa sürede piyasada olacaktır."

- "Aslında sessiz bir devrim oluyor"

Edremit'te kurulu Ar-Ge firmasının sahibi Faruk Durukan da bor madenini saflaştırarak elde ettikleri ara ürünün kullanım alanlarının arttığını belirtti.

Durukan, bor türevli radyasyon geçirmez duvarların ardından, şimdi de çatı kaplaması şeklinde kauçuk maddeye uygulanan bir malzeme elde edildiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Ürünümüzü alan firma, bu başarısını Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nda test ettirdi. Aslında sessiz bir devrim oluyor. Dünya eskiden böylesine büyük gelişmeleri Türkiye'den izleyemiyordu ama bundan sonra izleyecek. Dünya biliminin yapamadıklarını yapıyoruz. Dünyadaki problemler Türkiye'den çözüm bulacak. Bu yaptığımız çalışma, gelişmiş ülkelerin yapamadığı bir olaydı. Bu kadar önemli malzeme, daha önce kurşun ile yapılıyordu. Bu malzemeler kullanıldıkça ozon tabakamız deliniyordu, maliyetli ve sağlığa zararlıydı. Bu geliştirilen malzeme, problemleri ortadan kaldırıyor. Bu tip malzemelere dünyanın daha çok ihtiyacı olacaktır. Bundan sonra dünya, gelişen değil, gelişmiş ülke olarak Türkiye'yi görecektir."

Radyasyon geçirmeyen kauçuk membran malzemenin, güneş ışınlarından korunmak amacıyla çatı ve benzeri kapmalarında, sağlık sektöründeki radyoloji odalarında, savunma sanayinde, askeri kıyafetlerin yapımında kullanılabileceği belirtildi.

29.08.2017

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

100 Yeni Memur Alınıyor. Sındırgı'da Yangın : 1 Ölü
Balıkesirspor hazirun Listesi Harflerin Yerlerini Algılamakta Zorlanma Bozukluğu: Disleksi disleksi Nedir?
Balıkesir'e 3 Yeni Karavan Kamp Alanı Balıkesir E-ticaret Firmaları
Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı
Balıkesir'de Corona hasta sayısı Ekinlik Adasında Deprem
65 Yaş üstü sokağa çıkma yasağı genelgesi yayınlandı. istanbul Yazlık Bölgelere Akın Etti
Balıkesir'de TOKİ nereye Yapılacak Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı
ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı
Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı
Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişiler

Son Günlerin Haberleri
21.04.2021 Tarihli Haberler
20.04.2021 Tarihli Haberler
19.04.2021 Tarihli Haberler
18.04.2021 Tarihli Haberler
17.04.2021 Tarihli Haberler
16.04.2021 Tarihli Haberler
15.04.2021 Tarihli Haberler
14.04.2021 Tarihli Haberler
13.04.2021 Tarihli Haberler
12.04.2021 Tarihli Haberler
11.04.2021 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Bor, Çatı Yalıtımına da Girdi

Copyright © 1999 - 2021 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi