Üye Ol Şifrem?
281 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı

Balıkesirde Corona hasta sayısı

Ekinlik Adasında Deprem

65 Yaş Üstüne Yasak

Toplu Sözleşmeye Pedal Ayarı
Büro Memur-Sen, toplu sözleşme taleplerine dikkat çekmek için Balıkesir’den Ankara’ya bisikletli eylem başlattı.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı, “Hizmet kolumuzdaki yaklaşık 300 bin memurla ilgili 146 madde talebi toplu sözleşmeye taşıyacağız. Taleplerimizin toplu sözleşmede hayata geçirilmesi için bu eylemi düzenliyoruz. Bizler Memurlarımızın haklarını savunuyor ve haklarını istiyoruz” dedi.

Eylem öncesi Balıkesir Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda toplanan Büro Memur-Sen üyeleri, hep bir ağızdan isteklerini dile getirdi. Sloganlar atan memurlar, taleplerinin yazılı olduğu dövizler taşıdı.

Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengütaycı, konuşmasına Şanlıurfa ve Adıyaman’da yaşanan terör olaylarıyla başladı. Mengütaycı, teröre ve teröristlere lanet yağdırarak, vefat edenlere rahmet diledi. Mengütaycı, yıllardır hakları verilmeyen, mevcut hakları ellerinden alınan memurların sesini duyurmak, uğradıkları haksızlıkları haykırmak için, toplu sözleşmede memurlara hak ettiği değerin verilmesi adına bisikletli eylem düzenlediklerini söyledi. Toplu sözleşmenin sadece memurları değil emekli ve aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon vatandaşı yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Mengütaycı, sendika AR-GE’si tarafından hazırlanan 146 maddeden oluşan talepleri toplu sözleşmeye taşıyacaklarını kaydetti.

Memurların alın terinin ve emeğinin karşılığının mutlaka ödenmesi gerektiğinin altını çizen Mustafa Mengütaycı, “Son yapılan araştırmalara göre ülkemizdeki yoksulluk sınırı 4 bin liranın üzerindedir. Yani 4 kişilik bir ailenin evine 4 bin lira girmiyorsa o aile yoksul demektir. Hizmet kolumuzdaki memurlarımız ortalama 2 bin 200 lira almaktadır. Yani, hizmet kolumuzdaki yaklaşık 300 bin memur kardeşimiz yoksulluk sınırının altında maaş almakta, aileleriyle birlikte adeta yoksulluğa itilmektedir. Bizlerden 3 çocuk istenmektedir ancak, memurlarımıza bırakın çocuklarına kendine bakabilecek ücret ve aile yardımı verilmemektedir. 7 Haziran genel seçimlerinden önce yapılan sözleşme ile işçilere yüzde 11.3 zam yapıldı. Bu zam bizim için yeterli olmasa da bir referanstır. Seçim öncesinde yapılan zam, fazlasıyla seçim sonrasında da yapılmalıdır. Ülkemiz ve milletimiz için ter döken memurlarımızın sefaletten kurtulması için bizlerin seçtiği milletvekillerine, hakim ve savcılara olduğu gibi adam akıllı bir zam yapılmalı, aile yardımı arttırılmalıdır. 2012 yılında yayınlanan ucube olarak nitelediğimiz 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırılan fazla mesai ücretleri, ek ödemeler ve ikramiyeler yeniden memurlarımıza ödenmelidir. 4/B’li ve 4/C’li kardeşlerimiz kadroya geçirilmelidir. Görevde yükselme sınavları düzenli olarak her yıl yapılmalıdır. Memurların işe geliş gidişlerinde servis hizmeti verilmedir. Yıllardır hakları verilmeyen Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki sivil memurlar yok sayılmamalı, hakları verilmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfındaki memurlar, genel idare hizmetleri veya teknik hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Mübaşirler genel idare hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Şeflerin özel hizmet tazminatlarının arttırılarak ücretlerinde iyileştirme yapılmalıdır. Milli Arşiv Kanunu çıkarılmalı, Meteoroloji çalışanlarına havacılık tazminatı ödenmelidir. Bazılarını saydığımız, toplu sözleşmeye taşıyacağımız 146 maddenin tamamı hayata geçirilmelidir. Bizler memurlarımızın anasının ak sütü gibi helal olan hakkını istiyoruz. Memurlarımız için eylem yapmak en demokratik hakkımızdır. Toplu sözleşmede haklı taleplerimiz dikkate alınmadığı takdirde demokratik hakkımız olan eylemlerle yine alanlarda olacağız” diye konuştu.

1 AĞUSTOS’TA ANKARA’YA ULAŞACAKLAR

Yapılan açıklamanın ardından eyleme katılan memurlar, düştükleri zor durumu simit yiyerek gösterdi. Memurlar, daha sonra mehteran eşliğinde Ankara’ya pedal çevirmeye başladı. Eyleme katılanlar, bisikletli memurlarla yaklaşık bir kilometre yürüyerek eşlik etti. Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Nihat Tunç, toplu sözleşmeye taşıyacakları maddeleri bisiklet eylemine gerçekleştiren memurlara teslim etti. 10 gün sürecek eylem kapsamında memurlar, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu illeri üzerinden yaklaşık 800 kilometre pedal çevirerek 1 Ağustos’ta Ankara’ya ulaşacak.

23.07.2015

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı Balıkesir'de Corona hasta sayısı
Ekinlik Adasında Deprem 65 Yaş üstü sokağa çıkma yasağı genelgesi yayınlandı.
istanbul Yazlık Bölgelere Akın Etti Balıkesir'de TOKİ nereye Yapılacak
Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Toprak Küpte Ebru Denemesi Yaptı Ağaç Gövdesine Sıkışan Kediyi İtfaiye Kurtardı
Manyas'ta Komşuluk Merkezi Açıldı Jandarma Trafikte Yaya Önceliğini Anlattı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişiler

Son Günlerin Haberleri
05.04.2020 Tarihli Haberler
04.04.2020 Tarihli Haberler
03.04.2020 Tarihli Haberler
02.04.2020 Tarihli Haberler
01.04.2020 Tarihli Haberler
31.03.2020 Tarihli Haberler
30.03.2020 Tarihli Haberler
29.03.2020 Tarihli Haberler
28.03.2020 Tarihli Haberler
27.03.2020 Tarihli Haberler
26.03.2020 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Toplu Sözleşmeye Pedal Ayarı

Copyright © 1999 - 2020 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi