Üye Ol Şifrem?
539 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Sındırgı'da Çuvallıkla Kilim Dokumacılığı

Bandırma Organize Sanayi Bölgesinde Yangın

Canı Pet Şişeye Emanet Edilen Suriyeli Çocuk Kurtarıldı

Türkiye Aşığı İspanyol Kadın Ayvalık'ı Mesken Tuttu

İl İstihdam Kurulu Toplantısı Ayvalıkta Gerçekleşti
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, İşkur İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İl İstihdam Kurulu toplantısı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sorumluluğundaki Cundan Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Uğur’un çağrısıyla, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman’ın öncülüğünde gerçekleşen toplantıya; İşkur İl Müdürü Nazım Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Gömeç Kaymakamı Naif Yavuz, il daire amirleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen katıldı.

Saat 15.00’de başlayan ve basına kapalı bir oturumla gerçekleşen toplantıda; Ocak-2015 İl İstihdam ve Meslekli Eğitim Kurulu kararlarının gerçekleşme ve sonuçları, Denetleme Kurulu Raporları, kurula gelen yazı ve dilekçeler, gündem dışı görüş ve öneriler masaya yatırılarak karara bağlandığı öğrenildi.

Ocak-2015 İl İstihdam ve Meslekli Eğitim Kurulu kararlarından; 2014 yılı Yıllık Eğitim Planında yer almayan ancak bölgesel ihtiyaç doğrultusunda, 25 kişilik Balyalılar Derneği ile El Nakışçısı, Kılcılar Mahallesinde 25 kişilik Yumurtacı Tavuk Yetiştiricisi, Bandırma’da 25 kişilik Kadın Giysileri Dikim Elemanı ve Susurluk’ta 20 kişilik Gassal ( Ölü Yıkayan ) mesleklerinde açılan işgücü yetiştirme kurslarının açılması ve söz konusu mesleklerin 2014 yılı Yıllık Eğitim Planına eklenmesi kararının, söz konusu mesleklerde açılan kurslar ve ilgili meslekler 2014 yılı Yıllık Eğitim Planına eklendiği öğrenilirken, 2015 yılı Yıllık Eğitim Planında yer alacak mesleklerin değerlendirilerek, 35 meslekte hazırlanan Yıllık Planın uygunluğu, uygulanacak kişi sayısının Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu tarafından belirlenmesi kararı alındığı öğrenildi.

Genel bir değerlendirme yapacak olursak farklı mesleklerde yapılan programlardan toplam 572 işsiz vatandaşın yararlandığı programlardan faydalanan kursiyerlerimizin yüzde 69 (395 kişi) gibi büyük bir kısmını kadınların oluşturduğu belirtildi.

Yapılan toplantıda; 2015 yılı içerisinde İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı düzenlenmesine, Fuar Organizasyonunun yer, zaman ve işbirliği yapılacak Kuruluşlarının (Belediye, Üniversite, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Organize Sanayi Bölgesi, Kalkınma Ajansı vb.) belirlenmesi ve tüm işlemlerinin yürütülmesinde Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün yetkilendirilmesine karar verildiği, alınan karar doğrultusunda İşkur İl Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmalar başlatıldığı ve Balıkesir Valisi Mustafa Yaman’ın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da katkılarıyla Sanayi Odası, Ticaret Odası, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Balıkesir Üniversitesi ile işbirliği içerisinde bu yıl üçüncüsünün düzenleneceği Balıkesir İnsan Kaynakları Fuarı’nın (BAİF03) 28-29 Nisan 2015 tarihlerinde Gala Yaşam ve Aktivite Merkezinde düzenlenmesine karar verildiği bildirildi.

Toplantıda; Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneğince, ‘Ahşap Boyama ve Vernikleme Elemanı’ mesleğinde 12 kişiye yönelik proje sunulduğu, projenin 480 saat olan modül program üzerinden günde 6 saat olmak üzere 80 işgünü olarak uygulanması, 2 öğretici fazla olduğu için 1 usta öğreticinin çıkarılması, kursiyer servisi için kişi başı günlük 5 lira olması, Bakım, onarım ve temizlik giderinin çıkarılması, ayrıca eğitimin ahşap boyama eğitimi olduğu düşünüldüğünde, temizlik eğitimi için malzemelerin de çıkarılmasının uygun olacağı İşkur İl Müdürlüğünce düşünülmekte olup, kurul tarafından da İşkur İl Müdürlüğünün önerdiği şekilde proje teklifinin uygunluğuna karar verildiği belirtildi. Söz konusu bu kararın doğrultusunda ise projenin Genel Müdürlük komisyonunda değerlendirilmek üzere İl Müdürlüğüne gönderildiği, gelen cevap doğrultusunda gerekli işlemlerin başlatılacağı öğrenildi.

Balıkesir İl İstihdam Kurulu’nun Ayvalık’ta gerçekleştirdiği toplantıda; İşgücü Uyum Yönetmeliği’nin 9. uncu maddesi gereğince yıllık eğitim planında yer alan veya almayan mesleklerde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden talep edilen işbirliği çerçevesindeki kursların veya işbaşı eğitim programlarının bütçe imkanları çerçevesinde İşkur İl Müdürlüğünce değerlendirilerek uygulanmasına, yıllık eğitim planında yer

almayanların plana dahil edilmesine karar verildiği ifade edilirken, bu kapsamda; Kocaman Balıkçılık Balık Halı Ltd. Şti. unvanlı firma ile Çalışanların Mesleki Eğitimi kapsamında düzenlenen ve Yıllık Eğitim Planında yer almayan Su Ürünleri Gıda İşleme İşçisi mesleğindeki kurs yıllık eğitim planına eklendiği, 2014 Ekim ayında yapılan son İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında alınan karar ile Zihinsel Engelli Çocukları

Koruma Derneği tarafından Bulaşıkçı (Steward) mesleğinde sunulan proje uygun görüldüğü belirtildi.

Bu projenin İşkur Genel Müdürlüğünce komisyonda da uygun değerlendirilerek projenin uygulanmasının 16.02.2015 tarihinde başlatıldığı ve 13.03.2015 tarihinde sona erdiği Bulaşıkçı (Steward) mesleğinin 2015 Yıllık Eğitim Planında yer almadığından bu meslek yıllık eğitim planına eklendiği öğrenildi.

Toplantıda; Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne gelecek tüm Toplum Yararına Program tekliflerinin İl Müdürlüğünce değerlendirilerek uygulanmasına karar verildiği, bu kapsamda ise il genelindeki birçok Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ‘Ağaçlandırma’ konulu toplum yararına programların uygulandığı belirtildi.

Düzenlenen programlar ile birlikte Balıkesir ilinde toplam 2 bin 500 işsiz vatandaşın geçici süreliğine de olsa bir işe kavuştuğu ve işgücü piyasasına dahil edildiği vurgulandı. Programlar için tahsis edilen ödenek toplamının da 7 milyon 481 bin 840 lira 60 kuruş olduğu bildirildi.

Toplantıda; Balıkesir’in 2015 yılında 510 kişiye yönelik planlanan Girişimcilik kurslarının uygulanması konusunda Balıkesir Çalışma ve İş Kurumunun yetkilendirilmesine karar verildiği, bu karar doğrultusunda ise; Bandırma Ticaret Odası ile imzalanan protokol ile 25 kişilik Girişimcilik eğitimi 23.03.2015 tarihinde başlatıldığı ve programın 03.04.2015 tarihinde sona erdiği belirtildi. Ayrıca Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği ile 13 grupta 25 er kişilik olmak üzere toplam 325 kişilik protokolun 31.03.2015 tarihi itibariyle imzalandığı, protokolde yer alan Edremit ve Burhaniye ilçelerinde toplam 50 kişilik düzenlenecek olan eğitimlerin mülakatın ise bugün (15.04.2015) yapılacak olup kişilerin 20 Nisan da eğitimlerine başlanacağı öğrenildi.

Balıkesir Çalışma İş Kurumu İl Müdürlüğünün 24.12.2014 tarihli ve 7524 sayılı yazısı ekindeki bir vatandaşa ait e-mail ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde İnşaat Teknolojisi Alanının açılması talebinin, İl genelinde 2 okulda inşaat Teknolojileri alanı bulunmakta olduğu ve yeterli talep olmadığından ilgili bölümün bir başka okulda açılmasının uygun olmadığına karar veriliği kaydedilirken, alınan bu karar doğrultusunda ilgili

vatandaşa gerekli bilgi verildiği vurgulandı.

Toplantıda; Denetleme Kurulu raporlarının görüşülmesi sırasında İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Denetleme Kurulunca 2015 yılında Ocak-Şubat-Mart döneminde toplam 441 adet denetleme yapıldığı, görülen bazı eksiklik ve noksanlıklar belirlenmiş, gerekli uyarılar yapılarak, sorunların çözümlendiği bildirildi.

Ayvalık’ta Cunda Uygulama Oteli’nde, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman’ın öncülüğünde gerçekleşen toplantı, İl İstihdam Kuruluna gelen yazı ve dilekçelerin görüşülmesiyle sona erdi.

14.04.2015

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Deve Olup Gençleri Askere Uğurladılar Sındırgı'da Çuvallıkla Kilim Dokumacılığı
Bandırma Organize Sanayi Bölgesinde Yangın Canı Pet Şişeye Emanet Edilen Suriyeli Çocuk Kurtarıldı
Türkiye Aşığı İspanyol Kadın Ayvalık'ı Mesken Tuttu Bandırma'da Cumhuriyet Bayramı Halı Saha Turnuvası
Havranlı Esnaftan Barış Pınarı Harekatı'na Destek Bandırma'da Muhtarlar Günü Etkinliği Düzenlendi
Zeytinyağında Merdiven Altı Üretim Uyarısı Balıkesir'deki Ev Yangınında 2 Yaşındaki Çocuk Öldü
Balıkesir'de Harekata Destek Yürüyüşüne Binlerce Kişi Katıldı Balıkesir'de Öğrencilerden Barış Pınarı Harekatı'na Destek
Edremit'te Zeytin Üreticilerine Makineleri Teslim Edildi Balıkesir'deki İlkokullarda Çevre Bilinci Eğitimi
Balıkesirspor, Ankara'dan Puanla Dönmeyi Hedefliyor Balıkesir’de Uyuşturucu Operasyonu
Limanda 4 Milyon 800 Bin Tonluk İşlem Hacmi Beklentisi Kadın Cinayetlerini Oturma Eylemi İle Protesto Ettiler
Kuvayımilliye Hareketinde Kadın Gönüllüler Paneli Bandırma Ticaret Borsasında 7 bin 500 Ton Ayçiçeği Satışı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişiler

Son Günlerin Haberleri
21.10.2019 Tarihli Haberler
20.10.2019 Tarihli Haberler
19.10.2019 Tarihli Haberler
18.10.2019 Tarihli Haberler
17.10.2019 Tarihli Haberler
16.10.2019 Tarihli Haberler
15.10.2019 Tarihli Haberler
14.10.2019 Tarihli Haberler
13.10.2019 Tarihli Haberler
12.10.2019 Tarihli Haberler
11.10.2019 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
Katı Gübre Dağıtma Römorku
Tınaz Katı Gübre Dağıtma Römorku
Tınaz Tarım Makinaları
Yün Keçe
Yün Keçe
Altınkuş Yün Keçe İmalatı
Kuyruk Milli Yem Ezme Makinesi
Kuyruk Milli Yem Ezme Makinesi
Has Can Tarım Makinaları
Büyükbaş Besi Damı Yapımı
Büyükbaş Besi Damı Yapımı
Moy Metal Çelik Konstrüksiyon
Mermer Merdiven Kaplama
Bej Mermer Merdiven Kaplama
Balıkesir Mermer
Ahşap Kollu Döşemeli Mavi Sandalye S180
Ahşap Kollu Döşemeli Mavi Sandalye S180
Cms Susurluk Ahşap Masa Sandalye
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Hava Durumu
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir İl İstihdam Kurulu Toplantısı Ayvalıkta Gerçekleşti

Copyright © 1999 - 2019 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi