Üye Ol Şifrem?
803 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı

Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı

Balıkesirde Corona hasta sayısı

Ekinlik Adasında Deprem

Karesi 715 Yıl Sonra Bir İlki Başardı
Karesi Belediyesi 1300’lü yıllardan bu yana yapılan yağlı güreşler için çalıştay düzenleyerek bir ilke imza attı.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Çalıştaya katılan başpehlivanlar, federasyon seçimlerinde oy atma hakkı bulunmayan pehlivanların 715 yıl sonra ilk kez Karesi Belediyesi tarafından muhatap alındığını belirtti.

Karesi Belediyesi, Türkiye’de ilk kez Yağlı Güreş Çalıştayı düzenleyerek bir ilke imza attı. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen çalıştayda başpehlivanlar, 2014’te yapılan 34’üncü Kurtdere Güreşleri’ni değerlendirerek, bu yıl 14-16 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan 35. Geleneksel Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan güreşler için yol haritası belirledi. Güreşçiler, yağlı güreşlerin 1300’lü yıllardan bu yana yapıldığını ancak pehlivanların ilk defa Karesi Belediyesi tarafından 715 yıl sonra muhatap alınarak çalıştay düzenlendiğini ifade ettiler. Güreşçiler, ayrıca Başkan Yılmaz’ın federasyonda görev almasını istedi.

Balıkesir ve Türkiye’deki yağlı güreşlerin sorunlarının da tartışıldığı çalıştay kapsamında düzenlenen ve moderatörlüğünü Başkan Yılmaz’ın yaptığı panele; TRT Güreş Programcısı Gökhan Günaydın, Türkiye Güreş Federasyonu Başkan Vekili Oktay Aktaş, Yağlı Güreş Koordinasyon Başkanı Mehmet Ayhan, Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Ramazan Savranbaşı, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Bölümü Öğretim Görevlisi Recep Kılıç konuşmacı olarak katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Başkan Yılmaz, "Güreşin centilmenlik ve uzlaştırıcı tarafı olduğu gibi seyir tarafı da var. Güreş, hayata renk ve hareket katan, ekonomiye katkı sağlayan bir spor. Bayramda çocuklar elbise alıp mutlu oluyorlar. Esnaf mal satıyor, fabrikatör üretip mutlu oluyor. Bizim güreşimiz de herkesin sabır ve heyecanla beklediği bir an olmalı. Yağlı güreş, başka hiçbir medeniyette yok. Yani insanların bize özenebileceği ve ’bunu uydurdunuz’ diyemeyecekleri kadar has malımız. Güreş, her şeyiyle Türk-İslam kültürüne uygun. Neden İslam coğrafyasından pehlivanlar çağırıp bunun olimpiyatlarını yapmıyoruz? Neden devletin sanatçısı varken devletin pehlivanı olmuyor?" açıklamasında bulundu.

Yağlı güreş gelenek ve kültürünü yaşatmak isteyen Karesi Belediyesi’nce düzenlenen çalıştayın hedefleri; güreşçilerle fikir alışverişinde bulunularak yağlı güreşlerin aslına uygun yapılmasının sağlanması, 14-16 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan 35’nci Geleneksel Cihan Pehlivanlı Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri için ön görüşmelerin yapılması, 34’ncü Kurtdere Güreşleri’nin değerlendirilmesi, Karesi’nin "güreşin merkezi" olması konusunda yapılması gerekenlerin güreşçilerle birlikte tartışılması, yağlı güreş kültürünün yaşatılması için yapılması gerekenlerin belirlenmesi, Balıkesir ve Türkiye’deki yağlı güreşlerin sorunlarının tartışılması olarak ifade edildi.

Güreşçiler tarafından başpehlivanların başpehlivanı olarak ilan edilen Başkan Yılmaz, kapanış konuşmasında ise pehlivanlarla birlikte dünyaya açılarak mertliği ve dürüstlüğü yeniden tanıtmayı istediklerini belirtti. Yağlı güreşin Türklükle özdeşleştiğini dile getiren Yılmaz, "Geleneklerimize göre hareket ettiğimizde sistem yoluna girer. Pehlivanlarımız kendini Türk gibi düşündüğünde ve özüne döndüğünde mesele bitmiştir. Biz ev sahibi olarak üstümüze düşeni fazlasıyla yapacağız. Bizim tek amacımız iyi iş yapmak. İyi iş yapınca zaten sonuçları da iyi olacaktır" açıklamasında bulundu.

23.03.2015

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Balıkesir E-ticaret Firmaları Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı
Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı Balıkesir'de Corona hasta sayısı
Ekinlik Adasında Deprem 65 Yaş üstü sokağa çıkma yasağı genelgesi yayınlandı.
istanbul Yazlık Bölgelere Akın Etti Balıkesir'de TOKİ nereye Yapılacak
Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Toprak Küpte Ebru Denemesi Yaptı Ağaç Gövdesine Sıkışan Kediyi İtfaiye Kurtardı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişilerSon Günlerin Haberleri
03.06.2020 Tarihli Haberler
02.06.2020 Tarihli Haberler
01.06.2020 Tarihli Haberler
31.05.2020 Tarihli Haberler
30.05.2020 Tarihli Haberler
29.05.2020 Tarihli Haberler
28.05.2020 Tarihli Haberler
27.05.2020 Tarihli Haberler
26.05.2020 Tarihli Haberler
25.05.2020 Tarihli Haberler
24.05.2020 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Karesi 715 Yıl Sonra Bir İlki Başardı

Copyright © 1999 - 2020 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi