Üye Ol Şifrem?
874 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı

ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor

Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı

ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temel Atma Töreni

Yörükler Nevruza Hazırlanıyor
Balıkesir Yörük Federasyonu Başkanı Sinan Ergüven yaptığı açıklamada Nevruz’un Türk dünyasında bin yıldan buyana kutlanmakta olduğuna dikkat çekerek "Bu Bayramımızı Yörük ve Türkmenler olarak Türk dünyasındaki kardeşlerimizle beraber Balıkesir’de kutlamak istiyoruz" dedi.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Balıkesir Yörük Federasyonu Başkanı Sinan Ergüven yaptığı konuşmada 2005 yılından bu yana Ayvatlar Mahallesinde Türkmen Şenliği yaptıklarını hatırlatarak "Var olan kültürümüzü örf ve adetlerimizi gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Kültürümüzü yaşatmak için bize önemli görevler düşüyor. Konfederasyon olarak Bursa Orhaneli’nde il çalıştayımızı gerçekleştirdik, daha sonrada Muğla’da bir birliktelik gerçekleştirdik. Şuan ki tüzüğümüz bitmek üzere, ben öyle inanıyorum ki bu birliktelik, Türkiye’nin ihtiyacı olan bir birliktelik.Yörük ve Türkmen birliği uluslararası bir birliktelik. Biz Allah nasip ederse 6-10 Mayıs tarihleri arasında 11.Yörük Türkmen Şölenini gerçekleştireceğiz. Türk dünyasında Ramazan ve Kurban Bayramından sonra en önemli bayramlardan biriside Nevruz Bayramı. Bu Türk Dünyasında bin yıldan beri kutlanmakta. Bu Bizim bayramımız. Bu Bayramımızı Yörük ve Türkmenler olarak Türk dünyasındaki kardeşlerimizle beraber Balıkesir’de kutlamak istiyoruz. Bu yıl ilki gerçekleşecek. Balıkesir’de Türk Cumhuriyetlerinden çok sayıda öğrenci kardeşlerimiz, yurttaşlarımız var. Biz bu sene inşallah ilkini 21 Mart Cumartesi günü kutlayacağız"dedi.

Azerbaycan Balıkesir Kültür Derneği Başkanı Ayhan Candemir Nevruz Bayramı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Sizinle birlikte olma sebebimiz toprağının bizi tanıdığı, bizim toprağını tanıdığımız, ama bizim birbirimizi tanımadığımız bir kültürel değeri bir araya getirme hedefindeyiz. Kültürel olarak Anadolu’da yaşayan insanlar olarak biz birbirimizi çok fazla tanıyamadık. Birbirimizden çok farklı ve bağımsız hareket ettik. Nevruz Bayramı Türkiye’de ulusal bir bayram olarak kutlanmıyor ne yazık ki. Balıkesir’de Kuvayi Milliye ateşi nasıl yakıldıysa bugün inşallah biz bu ateşi Anadolu için yakacağız. Bizim ve Türki Cumhuriyetlerinde kutlanan Nevruz Bayramında yumurtalar boyanır, 7 çeşit çerez dağıtılır, mezarlıklar temizlenir ve ziyaret edilir. Birbirimizden farklı coğrafyalarda yaşadığımız için kültürel bir erozyona uğradık diyelim. Birbirimizi çok fazla tanıyamadık. Nevruz Bayramı ile beraber inşallah biz aramızdaki bu kültürel farklılığı ortadan kaldıracağız. Nevruz’da Hıdrellez’de bizim bunu bir Türk Bayramı olarak kutlayalım"şeklinde konuştu.

Balıkesir Yörük Federasyonu Başkan Yardımcısı Yusuf Akgül ise "Bu sene Balıkesir’de Nevruz ilk defa Valilik protokolüne girmek suretiyle kutlanmaya başlanıyor. Nevruz törenleri Sovyetleri Birliği zamanında çağ dışı gelenek gerekçeleri ile yasaklanmıştı. Türki Cumhuriyetlerinin bağımsızlığından sonra Nevruz kutlanmaya başladı. Biz Türk İslam medeniyetinin insanlarıyız bu bizim ortak geleneğimiz. Hiçbir etnik yapıya mezhebe mal edilemez. Bu sene Balıkesir’de Nevruz devlet protokolüne girmiş şekilde kutlanacak"dedi.

19.03.2015

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Toprak Küpte Ebru Denemesi Yaptı Ağaç Gövdesine Sıkışan Kediyi İtfaiye Kurtardı
Manyas'ta Komşuluk Merkezi Açıldı Jandarma Trafikte Yaya Önceliğini Anlattı
Manyas’ta Uyuşturucu Operasyonu Balıkesir Merkezli Suç Örgütüne Yönelik Operasyon
Balıkesir Üniversitesi'nde Şehitler Anıldı Balıkesirspor Oyun Yapısını Değiştirecek
Bandırma'da Durakta Matematik Projesi Hayata Geçirildi Balıkesir'de Köprünün Korkuluklarına Çarpan Tır Yandı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişilerSon Günlerin Haberleri
12.12.2019 Tarihli Haberler
11.12.2019 Tarihli Haberler
10.12.2019 Tarihli Haberler
09.12.2019 Tarihli Haberler
08.12.2019 Tarihli Haberler
07.12.2019 Tarihli Haberler
06.12.2019 Tarihli Haberler
05.12.2019 Tarihli Haberler
04.12.2019 Tarihli Haberler
03.12.2019 Tarihli Haberler
02.12.2019 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
Aşçı Kıyafeti
Otellere Aşçı Kıyafeti
Biteks İş Elbiseleri
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Yörükler Nevruza Hazırlanıyor

Copyright © 1999 - 2019 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi