Üye Ol Şifrem?
1039 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Uyuşturucu Şüphelileri Kovalamaca Sonucu Yakalandı

Balıkesir'de Kaçak Kazı Operasyonları

Ayvalık'ta Çıkan Orman Yangını Büyümeden Söndürüldü

Balıkesir'de Polis Motosikletiyle Otomobil Çarpıştı

Ayvalık’ta Restorasyonu Tamamlanan Tarihi Gümrük Binasına Görkemli Açılış
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, restorasyonu tamamlanan Gümrük Müdürlüğü’nün tarihi hizmet binasının açılışı gerçekleştirildi.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın yanı sıra Uludağ Gümrük ve Ticaret Müdürü Hasan Eken, Yardımcısı Ayhan Yazıcı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, binanın restorasyonuna katkı veren Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan Proje Müellifi Restoratör Hasan Esençam Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü adına İl Müdür Yardımcısı Sadullah Özel, Ayvalık Gümrük Müdürü Salih Arık, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı İbrahim Kantarcı ve ATO yönetimi, projeyi tamamlayan NYZ İnşaat Elektrik Turizm Gıda San. Tic. Ltd. Şti. Cihan Uçuman Ortaklı adına Dilara Senek, daire amirleri, Ayvalıklı turizm-seyahat firmalarının temsilcileri, gümrük memurları ve gümrük çalışanları hazır bulundu.

Gümrük hizmet binasının restorasyon aşamasında maddi ve manevi katkılar verdiği öğrenilen Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ile Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer tarafından açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, kalabalık davetliler yenilenen binada incelemelerde bulundu.

Ayvalık Gümrük Müdürlüğü tarafından davetlilere ikramlarda bulunulan açılışta konuşan Uludağ Gümrük ve Ticaret Müdürü Hasan Eken, Ayvalık’ın tarihi gümrük binasının Türkiye’deki en eski gümrük binası olduğunu söyledi.

Tarihi eserleri; ‘yık kurtul’ veya ‘restore et yaşat’ şeklinde ikiye ayırdığını vurgulayan Eken, “Zor olanı ise o tarihi binayı ayakta tutmaktır. Gümrükler ülkelerin aynasıdır. Yurt dışından gelen turistlerin ilk karşılaştıkları yer gümrük kapısı ve gümrük personelidir. Gümrük personelinin güleryüzü ve davranışı iyi olursa, gümrük binalarımızın görüntüsü iyi olursa, tüm bunlar ülkemize gelen turistler için olumlu birer imaj olarak kendisini gösterecektir” diye konuştu.

26 Ocak’ın Dünya Gümrük Günü olduğunu da hatırlatan Hasan Eken, Ayvalık Gümrük Binasını restorasyonunda emeği geçen başta Ayvalık Gümrük Müdürü Salih Arık olmak üzere, Kaymakam Nazlı, Belediye Başkanı Gençer ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

BELEDİYE BAŞKANI GENÇER İLGİNÇ BİR ANISINI ANLATTI

Açılışta konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer de, “Bugün Ayvalık için güzel bir gün. Böylesi tarihi bir binanın restore edilmesi ve buna tarihi kimliğini kaybetmeden işlev kazandırılması çok önemliydi” dedi.

7 yıl kadar önce Yunanistan’ın başkenti Atina’da Türkiye’yi dönemin Başbakanı Tayip Erdoğan Yunanistan’ı ise Papandreu’nun temsil ettiğini anlatan Başkan Gençer,” O toplantıda bende Ayvalık Ticaret Odası Başkanı olarak hazır bulunmuş ve 5 ticaret odası başkanı arasında konuşmacı olmuştum. O dönemler Ayvalık Gümrüğü bir karantina gümrüğü olarak sayılıyordu. 1930’lu yıllarda Ayvalık’tan Midilli’ye giden bir vapurda şarbon vakasının tespit edilmesi nedeniyle; o yıllardan itibaren Ayvalık’tan Midilli’ye giden yolcu gemilerine sarı bayrak çekiliyor, gemi rıhtıma yanaştığında sirenler çalınıyor ve gemilerimiz rıhtıma yanaştığında astronot kılıklı bir görevli yolcuları karşılıyor. Yürüdüğümüz yolları ilaçlıyorlar ve gemiden çıkan herkese vebalı muamelesi yapıyorlardı. Tabi Türk yolcular olarak bu durumdan son derece üzüntü duyuyorduk. Ben o toplantıda bu üzüntümüzü dile getirmiştim. Sanırım bu konuyu orada her iki ülkenin başbakanları ile 4’er bakanın da hazır olduğu ortamda dile getirmiş olmam işe yaramıştı ki, birkaç saat sonra Yunan makamları bu durumu düzeltmişlerdi. Buda beni son derece memnun etmişti. Bugün bu açılışta bu anekdotumu da sizlerle paylamak istedim” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Belediye Başkanı Gençer’in ardından konuşan Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ise Gümrük binasının eski haline ait fotoğrafların sonrasında yeni halini görebilmenin memnuniyet verici olduğunu kaydederek, “Tarihi gümrük binamız küçük bir bina ama kendisine beklenmedik büyük işler yapan bir bina. Gümrük binaları ülkeler arası dostlukların, hoşgörünün, sıcaklığın ilk kapısıdır. İçinde bulunduğumuz bina yaklaşık 100 yıldır o dostluğu, o hoşgörüyü ve güler yüzlülüğü en iyi şekilde göstermiştir ki, bugün geldiğimiz noktada; on binlerce insanın, binlerce aracın gelip-geçtiği bir noktaya gelmiştir” dedi.

Ayvalık’ta 2 bine yakın tarihi ve kültürel değere sahip taş binalardan birinin de Ayvalık Gümrük Müdürlüğü hizmet binası olduğuna işaret eden Kaymakam Nazlı, “Bu kültür varlıklarının mutlaka korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekiyor” ifadelerini kullanarak emeği geçenlere teşekkür etti.

EMEĞİ GEÇENLERE TEMA VAKFI TARAFINDAN DİKİLEN AĞAÇLARIN BELGELERİ VERİLDİ

Konuşmaların ardından, binanın restore edilmesinde emeği geçenlere; Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Uludağ Gümrük ve Ticaret Müdürü Hasan Eken tarafından TEMA Vakfı tarafından emeği geçenlerin adlarına Denizli’nin Acıpayam ilçesinde ekilen 5’er fidanlara ait belgeleri verildikten sonra açılış töreni sona erdi.

24.01.2015

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir Ziyareti Uyuşturucu Şüphelileri Kovalamaca Sonucu Yakalandı
Balıkesir'de 107 Düzensiz Göçmen Yakalandı Balıkesir'de Kaçak Kazı Operasyonları
Fener Rum Patriği Tarihi Manastırda Ayin Yönetti Ayvalık'ta Çıkan Orman Yangını Büyümeden Söndürüldü
Balıkesir'de Polis Motosikletiyle Otomobil Çarpıştı Beyin Ölümü Gerçekleşen Hastanın Organları Bağışlandı
Balıkesir'de 44 Düzensiz Göçmen Yakalandı Balıkesir'de Trafik Kazası: 5 Yaralı
Balıkesir'de Torun Dedesi ve Ninesini Bıçakladı İlber Ortaylı'dan Rus Öğrencilere Osmanlı Türkçesi Dersi
Sındırgı'da 35 Yıl Sonra İlk Kez Nüfus Arttı Bağışlanan Organlarıyla 5 Hastaya Umut Olacak
Sındırgı Kornişonu Üreticisinin Hasat Telaşı Balıkesir'de 41 Düzensiz Göçmen Yakalandı
Balıkesir'de Uyuşturucu Operasyonu Kazdağları'nda Korkutan Orman Yangını
Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsünden Tarımsal Üretime Destek Balıkesir'de Kaçakçılık Operasyonu
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişilerSon Günlerin Haberleri
25.08.2019 Tarihli Haberler
24.08.2019 Tarihli Haberler
23.08.2019 Tarihli Haberler
22.08.2019 Tarihli Haberler
21.08.2019 Tarihli Haberler
20.08.2019 Tarihli Haberler
19.08.2019 Tarihli Haberler
18.08.2019 Tarihli Haberler
17.08.2019 Tarihli Haberler
16.08.2019 Tarihli Haberler
15.08.2019 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
Merdiven Temizliği
Merdiven Temizliği
Nisa Temizlik Hizmetleri
Gelin Arabası Süsleme
Gelin Arabası Süsleme
Balıkesir Sera Çiçekçilik Ve Düğün Organizasyon
Otomatik Motorlu Bahçe Kapısı
Otomatik Motorlu Bahçe Kapısı
Batı Otomatik Kapı Ve Kepenk Sistemleri
Ahşap Şezlong Ş511
Ahşap Şezlong Ş511
Cms Susurluk Ahşap Masa Sandalye
Meyve Silkeleme Makinası
Meyve Silkeleme Makinası
Ürünal Tarım Makinaları
Kiremite Kaşarlı Köfte
Kiremite Kaşarlı Köfte
Balıkesir Pidecisi
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Hava Durumu
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Ayvalık’ta Restorasyonu Tamamlanan Tarihi Gümrük Binasına Görkemli Açılış

Copyright © 1999 - 2019 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi