Üye Ol Şifrem?
1307 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı

Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı

Balıkesirde Corona hasta sayısı

Ekinlik Adasında Deprem

Karesi Belediyesi’nden Strateji Atağı
Karesi Belediyesi, 2014-2019 yıllarını kapsayacak olan stratejik plan hazırlığına başladı.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Haziran ayında başlayan planlama çalışmaları kapsamında Otel Basri’de muhtarların, oda başkanlarının, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin, kurum müdürlerinin ve Karesi Belediyesi’nin tüm paydaşlarının katılımıyla Stratejik Planlama Çalıştayı yapıldı. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkan Yardımcıları Mürsel Sabancı ve Yasin Sağay’ın da katıldığı toplantında iç ve dış paydaşların görüş ve önerileri alındı. Stratejik planlama uzmanları tarafından katılımcıların stratejik yönelimlerini belirlemek ve Karesi İlçesi’nin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymak, fırsat ve tehditleri tespit etmek amacıyla atölye ve anket çalışmaları yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Mürsel Sabancı, Balıkesir’in ve Karesi’nin stratejik yönelimlerini gerçekleştirebilmesine destek olabilmek, etkili bir kamu yönetim anlayışını harekete geçirebilmek amacıyla gerçekleştirilen planlama çalışmalarının Haziran ayından bu yana sürdüğünü söyledi. Vizyoner bakış açısıyla hareket eden Karesi Belediyesi’nin, tüm paydaşların görüş ve önerilerini alarak planlama sürecini harekete geçirdiğini dile getiren Başkan Yardımcısı Mürsel Sabancı, planlama çalışmaları kapsamında; eğitim, bilgilendirme, analiz ve derlemelerin yapıldığını, temel dokümanların hazırlandığını, mevcut durumun ortaya konulduğunu, toplumsal ve mekansal analizlerin yapıldığını ve vatandaş memnuniyet anketlerinin uygulandığını söyledi. Paydaşların görüş ve önerileri doğrultusunda hazırlanacak olan stratejik plan çalışmaları kapsamında aynı zamanda geleceğe yönelim çalışmalarının da yapılacağını belirten Sabancı, “Karesi Belediyesi, katılımcı ve planlı yönetim anlayışıyla 2023 vizyonuna değer katarak, katkı sağlayacaktır” dedi.

Karesi Belediyesi’nin 2014-2019 stratejik planını hazırladıklarını söyleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Stratejik planlama; hedeflerimizi ortaya koyma ve 2019’a kadar ne amaç için uğraşacağımızın adını koymaktır. Benim görevim ise bu planlamanın iyi yapılmasını sağlamak, halkla ilişkileri takip edip, ortaya konan hedeflerin yapılıp yapılmadığını değerlendirmek, yapanlara performansından dolayı teşekkür etmek, yapmayanlara da yaptırımlar uygulamaktır” dedi.

Kurucu belediye başkanı ve yönetici olmanın bir takım sorumluluklar yüklediğini söyleyen Başkan Yılmaz, “Biz yanlış bir şey yaptıktan sonra bizden sonra gelen belediye başkanları yazboz yapıp şehrin planını değiştiremez. Biz, bilim ve teknoloji ile mi yoksa sanatsal faaliyetlerle ya da hayvancılıkla mı anılmak istiyoruz? Öncelikle bunu belirlememiz gerekiyor. Stratejik planlamayı yaparken, sizler toplumun kanaat önderleri olarak fikrinizi bize söyleyeceksiniz, biz ekiplerimizle bunu istişare edeceğiz, nihai kararımızı vermeden önce meclisimizin onayına sunacağız. Ardından da 2019’a kadar bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için canla başla uğraşacağız” dedi.

Belediye başkanlarının ‘şehrin sahibi’ değil ‘şehrin emini’ olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, stratejik planı belirlerken uyulması gereken kanun ve mevzuatların olduğuna dikkat çekerek, “5393 Sayılı Kanun bize neyi nasıl yapacağımızı tarif etmiş. Mevzuatı bilmeyen esasa mahkum olur. Eğer içinizden geldiği gibi belediyecilik yapmaya kalkarsanız veya size mantıklı gelen şeyleri uygulamaya çalışırsanız ve ’prosedür arkadan tamamlanır’ diye bir düşünceye girerseniz, mevzuatı uygulamadığınızdan dolayı iyi yaptığınız şeyler nedeniyle bile eleştirilebilir hatta yargılanabilirsiniz” dedi.

Hedefin Karesi İlçesi’ni kişilikli ve kimlikli bir kent haline getirmek olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, “Önceliğimiz Karesi İlçesini yaşam kalitesi yüksek kişiliği ve kimliği olan marka bir kent haline dönüştürmek, ’Karesi’ kelimesinin kullanılmasını ve kabul edilmesini sağlamak. Büyükşehir olgusunun çok iyi anlaşılması gerekiyor. Su, asfalt, ulaşım gibi konularla Karesi Belediyesi ilgilenmiyor. Karesi Belediyesi’nin ilgilendiği konular kültürel ve sosyal etkinlikler, arızalanmış şeylere anında çözüm üretmek, toplumun düzenlenmiş yapısını devam ettirmek ve kültürel altyapısını yukarıya çıkarmak. Fiziksel değişikliklerin yüzde 90’ı Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde” dedi. Başkan Yılmaz, katılımcılara ‘içinizden geçenleri söyleyin’ çağrısında bulundu.

Toplantıya katılan bir katılımcının ’Yapılan toplantıda önemli olan, bizim görüşlerimiz mi yoksa belediye meclisinin vereceği karar mı’” sorusu üzerine konuşan Başkan Yılmaz, “Seçilirken icraatlarımız konusunda sözler verdik. Verdiğimiz sözleri beğenenler de oldu beğenmeyenler de. Seçim beyannamesi bizim ana hattımız. Verdiğimiz sözleri yerine getirme konusunda ısrarcıyız. Herkesin sözü dinlenecek kararı meclis verecek. Sizin seçtiğiniz insanlar, söylediklerinizi değerlendirerek doğru olana karar verecek. Sizin söylediğiniz her şey işle ilgilenen insanların gündeminde olacak. Meclisin önüne ne geleceğine sizler karar veriyorsunuz. Sizi dinliyoruz, fikirlerinize değer veriyoruz. Belediye meclisi zaten vatandaş, vatandaşın sesine kulak verecek, vermezse bir daha seçilemez. Siz vatandaşsınız biz de vatandaşız” şeklinde konuştu.

25.08.2014

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Balıkesir E-ticaret Firmaları Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı
Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı Balıkesir'de Corona hasta sayısı
Ekinlik Adasında Deprem 65 Yaş üstü sokağa çıkma yasağı genelgesi yayınlandı.
istanbul Yazlık Bölgelere Akın Etti Balıkesir'de TOKİ nereye Yapılacak
Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Toprak Küpte Ebru Denemesi Yaptı Ağaç Gövdesine Sıkışan Kediyi İtfaiye Kurtardı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişiler

Son Günlerin Haberleri
28.05.2020 Tarihli Haberler
27.05.2020 Tarihli Haberler
26.05.2020 Tarihli Haberler
25.05.2020 Tarihli Haberler
24.05.2020 Tarihli Haberler
23.05.2020 Tarihli Haberler
22.05.2020 Tarihli Haberler
21.05.2020 Tarihli Haberler
20.05.2020 Tarihli Haberler
19.05.2020 Tarihli Haberler
18.05.2020 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Karesi Belediyesi’nden Strateji Atağı

Copyright © 1999 - 2020 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi