Üye Ol Şifrem?
494 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı

Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı

Balıkesirde Corona hasta sayısı

Ekinlik Adasında Deprem

Kimse Yok Mu Derneği'nden Kardeşlik Sofrası
Balıkesir Kimse Yok Mu Derneği, Somali'de yaşanan kuraklık sebebiyle 1,5 yıl önce mülteci olarak Balıkesir'e gelen ailenin evinde kardeşlik sofrası kurdu.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

İftar sofrasına gönüllü minikler ve derneğin 3 yıl önce eğitim için Türkiye'ye getirdiği Somalili öğrenciler de katıldı. İftar sofrasında özlemini çektikleri yöresel yemeklerden yiyen Somalili öğrenciler, dernek görevlilerine teşekkür etti.

Kimse Yok Mu Derneği Balıkesir Şubesi, şehir merkezinde yaşayan Somalili ailenin evinde kurduğu kardeşlik sofrasında, ülkelerinden binlerce kilometre uzakta bulunan öğrenciler için güzel bir sürpriz hazırladı. Dernek tarafından üç yıl önce eğitim için Türkiye'ye getirilen Somalili öğrenciler, mülteci olarak ülkemizde bulunan ailelerle iftar sofrasında bir araya getirildi.

Bahçelievler Mahallesi'nde yaşayan Sharif ailesinin evinde kurulan kardeşlik sofrasında buluşan derneğin gönüllü öğrencileri yanlarında getirdikleri gıda paketlerini aileye teslim etti. Ayrıca içinde bayramlık giysi ve oyuncakların bulunduğu hediye paketlerini de çocuklara verdi. Evde kurulan yer sofrasında oturan dernek görevlileri ve Somalili öğrenciler, ezanın okunmasıyla birlikte yapılan duanın ardından hep birlikte iftar yaptı.

İftar sofrasında Balıkesir Özel Fırat Lisesi'nde eğitim gören Somalili öğrencilerin yanı sıra Kütahya, Manisa ve Afyonkarahisar'da eğitim gören ve ziyaret için Balıkesir'de bulunan öğrenciler de yer aldı. Uzun süredir ülkelerinden uzak kalan öğrenciler, iftar için hazırlanan Somali yemeklerinde yedi.

Ailenin reisi Sayid Ahmed Sharif Ali, kendilerine destek olan ve kapılarını açın Türkiye'ye teşekkür ederek, "Özellikle Kimse Yok Mu Derneği ihtiyaç sahibi insanlara yardım ediyor. Ülkemizde de çok ciddi faaliyetleri bulunuyor. Bize bu imkanı veren derneğe teşekkür ederim." dedi.

Afyonkarahisar Özel Zafer Koleji'nde okuyan Jamal İbrahim Ali, Somalili aile ile güzel iftar yaptıklarını belirterek, "Özlediğimiz Somali yemeklerini birlikte yedik. Herkese teşekkür ediyorum. Kimse Yok Mu Derneği'ne teşekkür ediyorum." dedi.

Balıkesir Özel Fırat Lisesi'nde okuyan Abdi Hakim Muhammed Ahmet, üç yıl önce Türkiye'ye geldiğini belirterek, "Manisa Şehzade Mehmet Koleji'nde bir süre eğitim gördüm. Türkçeyi üç ayda öğrendim. Daha sonra Balıkesir'e geldi. Kimse Yok Mu bize Somali'den bizi buraya getirdi. Allah razı olsun" ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLER ÇOK MUTLU OLDU

Kimse Yok Mu Derneği Balıkesir Şube Sorumlusu Yaşar Yeşil, Ramazan'ın bereketinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam ettiğini belirterek, "Allah bize rahmet ve bereketiyle bize muamele ediyor. Dernek olarak dünyada kurulan sofraların küçük bir örneğini Balıkesir'de kurmak istedik. Dernek olarak üç yıl önce Somali'den 500 çocuğu eğitim için Türkiye'ye getirdik. Bu çocuklarımızdan bir kaçı da Balıkesir'de eğitim görüyor. Biz bu öğrencilerle Somalili aileleri bir araya getirip hasret gidermek istedik. Çocuklarımız mutlu oldular. Özledikleri Somali yemeklerinden yediler. Aileye ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Dernek olarak hem Türkiye hem de dünyada kardeşlik sofraları kurduklarını belirten Yeşil, sözlerine şöyle devam etti:

"Mesela dünyanın dört bir yanında kurulan kardeşlik sofralarına ortak olmak istiyorsanız 577'ye İFTAR yazıp SMS gönderdiğinizde 5 lira katkıda bulunabilirsiniz. Kurulan on binlerce sofradan bir tanesine siz oturabilirsiniz. Dernek olarak bu yıl tüm dünyada 2,5 milyon iftar yemeği hedefimiz var. Ayrıca 400 bin adet Ramazan gıda paketi hedefi ve 50 bin kişiye bayramlık yardımı hedefleniyor. Bağış yapmak isteyen hayırseverler için bir gıda kolisi bedeli 60 liradır. Bir iftar bedeli ise sadece 5 lira. İhtiyaç sahibi birini sevindirmek için bir Bayramlık bağış bedeli ise 80 liradır."

10.07.2014

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Balıkesir E-ticaret Firmaları Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı
Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı Balıkesir'de Corona hasta sayısı
Ekinlik Adasında Deprem 65 Yaş üstü sokağa çıkma yasağı genelgesi yayınlandı.
istanbul Yazlık Bölgelere Akın Etti Balıkesir'de TOKİ nereye Yapılacak
Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Toprak Küpte Ebru Denemesi Yaptı Ağaç Gövdesine Sıkışan Kediyi İtfaiye Kurtardı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişilerSon Günlerin Haberleri
04.06.2020 Tarihli Haberler
03.06.2020 Tarihli Haberler
02.06.2020 Tarihli Haberler
01.06.2020 Tarihli Haberler
31.05.2020 Tarihli Haberler
30.05.2020 Tarihli Haberler
29.05.2020 Tarihli Haberler
28.05.2020 Tarihli Haberler
27.05.2020 Tarihli Haberler
26.05.2020 Tarihli Haberler
25.05.2020 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Kimse Yok Mu Derneği'nden Kardeşlik Sofrası

Copyright © 1999 - 2020 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi