Üye Ol Şifrem?
558 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı

Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı

Balıkesirde Corona hasta sayısı

Ekinlik Adasında Deprem

Hamsi Ağına Köpek Balıkları Takıldı
Balıkesir'de balıkçıların hamsi avında denize attıkları ağa köpekbalığı takıldı. Hamsilerle birlikte tezgahta sergilenen köpekbalıkları büyük ilgi çekti.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Balıkesir'de Şen Balıkçılar'a ait balık tezgahında birbirinden farklı cinslerde iki köpekbalığı müşterilerin ilgi odağı oldu. Biri Camgöz diğeri Keler diye adlandırılan köpek balıklarının yakalanış hikayesi de en az görüntüleri kadar ilginç. Balıkçılardan Orhan Yıldız, köpekbalıklarının Bandırma ilçesinde açıkta hamsi avına çıkan ekibin ağına takıldığını anlattı. Marmara Denizi'ndeki hamsi avında ağlarında köpekbalıklarını gören balıkçılar ise köpekbalıklarının muhtemelen küçük balıkları avlarken balıkçıların ağına takılıp av oldukları kaydedildi. Balıkçılar Orhan Yıldız ve Hüseyin Atrak hamsi ağında gelen köpekbalıklarının Balıkesir'deki tezgahlarını süslediğini söyledi. Öte yandan meraklı vatandaşlar çocukları ile birlikte köpekbalıklarını uzun süre inceledi. Boyu birbuçuk metre, ağırlığı ise 20 kilonun üzerinde olan Camgöz ile yaklaşık 110 cm ve 40 kiloya yakın ağırlığındaki Keler köpekbalığı Şen Balıkçılar tezgahında kilosu 25 TL'den satışa çıkarıldı.

CAMGÖZ'LER KIRMIZI LİSTEDE
Camgöz Köpekbalıkları nesli tükenmekte olan deniz canlıları arasında sayıldığı için dünyada avlanmasına yasak getirilmiş 'Kırmızı liste' içine alınan bir tür. Derinlerde yüzen, genellikle okyanuslarda yaşayan en uzun göçer konumunda olan balık türüdür. Bin 100 metreye kadar derinlikte yaşarlar, genellikle 2 ile 470 m aralığında rastlanır. Kayıtlara geçmiş maksimum uzunluğu 195 cm, yaygın uzunluğu 160 cm, maksimum ağırlığı 44.7 kg, maksimum yaşı 55 yıldır. Uzun sivri bir burnu, büyük bir ağzı, bıçak gibi keskin küçük dişleri vardır. Küçük sürüler halinde bulunur. Uzun mesafede göçer. Balıklar, kabuklular ve kafadan bacaklılarla beslenir. Canlı doğurucudur. Karaciğerinden yağ üretilir, eti çok beğenilir, yüzgeçlerinin çorbası makbuldür. Artıkları balık unu ve yağında kullanılır. İnsanlar için zararsız olup soyu hassas sınıfında değerlendirilmektedir. Koruma altına alınmış ve avlanması yasak olan bu köpekbalıkları için Türkiye'de herhangi bir yasaklama yok.

KELER KÖPEKBALIĞI NEDİR?
Yaşadığı yerler: Ilık ve tropik denizlerde sürüler halinde; Türkiye’de akdeniz ve Ege’de vardır. Özellikleri: 1,5-2 metre uzunlukta 70 kg kadar ağırlıkta bir köpek balığı. baş ve vücutları yassı, göğüs yüzgeçleri büyüktür. Sularımızda tek türü vardır. Kelergiller familyasından, ılık ve tropik denizlerin dip kısımlarında yaşayan köpek balığı cinsinden bir balık türü. Gözleri çok keskindir. Bir av fark edince süratle yükselerek avlarını yakalar. Kafaları büyük olup yassı gövdelerinin göz hizasında kafayla birleşmesi başka balıklarda görülmeyen özelliklerdendir. Sırtı pürüzlü, çikolata rengi ve siyahımsı lekelerle süslü, karnı sarımsı beyazdır. Uzunluğu 2,5 metre, ağırlığı 73 kg gelenleri vardır. Üstüste binmiş yassı dişleri ile deniz dibindeki kabuklu hayvanları ve balıkları yerler. Kuma gömülerek, sakallarını dışarı bırakır. Bunları solucan sanarak yaklaşan balıklara saldırarak avlar. Çok sert olan derileri eskiden kurutularak tahta ve fildişilerin parlatılmasında kullanılırdı. Korkunç bir görünüşü olan keler balığına halk arasında “deniz kemanları” da denir. Sürü halinde yaşar. Eti tatsızdır. Çoğunlukla haziran ve temmuz ayında avlanır. En çok Akdeniz ve Kuzey Amerika’nın doğu ve batı kıyılarında bulunurlar. Ayrıca Hint Okyanusu, Pasifik ve Atlas Okyanusunun sıcak kısımlarında da rastlanırlar. Türkiye’de Akdeniz ve ege denizi kıyılarında boldur. Ağustos ve eylülde herbiri 30 cm boyunda olan 20 kadar yavru doğururlar.

06.01.2014

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Balıkesir E-ticaret Firmaları Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı
Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı Balıkesir'de Corona hasta sayısı
Ekinlik Adasında Deprem 65 Yaş üstü sokağa çıkma yasağı genelgesi yayınlandı.
istanbul Yazlık Bölgelere Akın Etti Balıkesir'de TOKİ nereye Yapılacak
Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Toprak Küpte Ebru Denemesi Yaptı Ağaç Gövdesine Sıkışan Kediyi İtfaiye Kurtardı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişilerSon Günlerin Haberleri
03.06.2020 Tarihli Haberler
02.06.2020 Tarihli Haberler
01.06.2020 Tarihli Haberler
31.05.2020 Tarihli Haberler
30.05.2020 Tarihli Haberler
29.05.2020 Tarihli Haberler
28.05.2020 Tarihli Haberler
27.05.2020 Tarihli Haberler
26.05.2020 Tarihli Haberler
25.05.2020 Tarihli Haberler
24.05.2020 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Hamsi Ağına Köpek Balıkları Takıldı

Copyright © 1999 - 2020 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi