Üye Ol Şifrem?
845 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı

Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı

Balıkesirde Corona hasta sayısı

Ekinlik Adasında Deprem

Rahmi Gençer, Finans Dünyasında Kapak Oldu
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin eski Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer; iş dünyasının yakından takip ettiği, aylık finans, ekonomi, gayrimenkul ve bilişim dergisi Finans Dünyası’na kapak konusu oldu.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Derginin Aralık sayısına konuşan eski ATO Başkanı ve CHP’nin Ayvalık Belediye Başkan aday adayı Rahmi Gençer, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne zeytinyağı satamadığını, zira zeytinyağında Türkiye’ye yüzde 40 ithalat vergisi koyan AB’nin; Tunus, İsrail gibi ülkelere 50 bin tonluk kota koyarken, Türk zeytinyağını ise görmezden geldiğini vurguladı. Gençer’in dergide verdiği röportajda, bu yıl 9’su düzenlenen Zeytin Hasat Günleri’ni başlatırken, temel hedeflerinin Ayvalık zeytin ve zeytinyağının dünyaca ünlü kalitesine dikkat çekmek olduğunu vurguladı.

Hasat Günlerinde, ‘Zeytinyağı; Türkiye’nin Milli Yağı’ sloganını belirlerken, nihai amaçlarının tüketimi arttırmaya yönelik olduğunu vurgulayan Gençer, “Çünkü geride bıraktığımız Hasat Şenlikleri bize buna mümkün olduğunu gösterdi. Biz bu şenliği ilk düzenlediğimiz de yani dokuz yıl önce kişi başına yıllık ortalama zeytinyağı tüketimi 900 gram civarındaydı. Bugün 19 kiloya ulaşmış durumdadır” dedi.

Finans Dünyası dergisinde yaptığı röportajda, Ayvalık’ta yöresel zeytinyağı markalarının hızla arttığına işaret eden Gençer, “Bu markalarımızın hepside kaliteleriyle de Ayvalık’a yakışan markalardır. Uzun soluklu olabilmeleri için burada bize düşen Ayvalık zeytinyağının kalitesini ve farkını tüketiciye en iyi şekilde anlatabilmektir” ifadelerini kullandı. Zeytinyağı sektörü açısından Coğrafi İşaret Sistemi’nin büyük bir öneme sahip ve kaliteli zeytinyağının güvence altına alınması için artık bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Rahmi Gençer, “Biz de Ayvalık Ticaret Odası olarak Coğrafi İşareti bu inançla ve uzun soluklu bir süreci hedefleyerek aldık. B,r başka deyişle Ayvalık zeytinyağlarının doğal yapısı, üretim şekli gibi kendine özgü karakteristik özellikleri artık koruma altında. Bununla bağlantılı olarak bir Zeytinyağı Analiz Laboratuarı kurduk. Laboratuarda zeytinyağı tadım kursları düzenliyor ve bu alanda uzmanlaşmak isteyenleri eğitiyoruz. Böylece coğrafi işaretlemenin uygulanması ve izlenmesi daha da kolaylaşıyor. Bu arada Ayvalık Ticaret Odası’nın Oda ve Borsaların hizmet kalitesinin tescil belgesi niteliğindeki akreditasyon belgesine sahip olduğunu da belirtmek isterim” dedi.

“UZZK GÜÇLÜ OLMALI”

Zeytin ve zeytinyağı sektöründe güçlü bir çatı örgütünün olmayışının sektördeki sorunların çözümlenemeyişinin nedenlerinden biri olduğunu kaydeden Rahmi Gençer, “Sektörün en önemli eksikliklerinden birisi sektörü oluşturan tüm katmanların sorunlarının her platformda dile getirecek ve takip edecek bir çatı örgütünün bulunmamasıdır. Üreticiden sıkımcıya sanayiciden ihracatçıya herkes bu sektörün önemli bir halkası Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi var ama yeterli parası yok. Bu nedenle yeterince etki sağlayamıyor. Oysa sektörü bir araya getiren çatı kuruluşu finansal olarak güçlü olmalı. Sözün kısası, zeytinyağına sahip çıkma tüketimini arttırma konusu ülkemizde bir türlü devlet politikası haline ‘milli mesele’ haline getirilemedi” diye konuştu.

12.12.2013

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Balıkesir E-ticaret Firmaları Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı
Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı Balıkesir'de Corona hasta sayısı
Ekinlik Adasında Deprem 65 Yaş üstü sokağa çıkma yasağı genelgesi yayınlandı.
istanbul Yazlık Bölgelere Akın Etti Balıkesir'de TOKİ nereye Yapılacak
Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Toprak Küpte Ebru Denemesi Yaptı Ağaç Gövdesine Sıkışan Kediyi İtfaiye Kurtardı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişilerSon Günlerin Haberleri
03.06.2020 Tarihli Haberler
02.06.2020 Tarihli Haberler
01.06.2020 Tarihli Haberler
31.05.2020 Tarihli Haberler
30.05.2020 Tarihli Haberler
29.05.2020 Tarihli Haberler
28.05.2020 Tarihli Haberler
27.05.2020 Tarihli Haberler
26.05.2020 Tarihli Haberler
25.05.2020 Tarihli Haberler
24.05.2020 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Rahmi Gençer, Finans Dünyasında Kapak Oldu

Copyright © 1999 - 2020 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi