Üye Ol Şifrem?
212 Kişi Online İletişim   WebMail   Bize Yazın

Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı

Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı

Balıkesirde Corona hasta sayısı

Ekinlik Adasında Deprem

Yılbaşında Beslenmeye Dikkat!..
Diyet Uzmanı Gülen Alpaydın, yılbaşı sofralarının, 'abartılmışlığın' en iyi örneklerinden birisi olduğunu söyledi.


Yazıyı Boyutu: 13 Punto 14 Punto 15 Punto 16 Punto

Alpaydın, yılbaşı gecesi sofralarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Toplumun bir bölümü için çok anlam taşımasa da, büyük bir bölümü için yaşamlarının önemli bir dönemi olan yılbaşı ve abartılmışın en iyi örneklerinden biri olarak çok çeşitli besinlerin yer aldığı yılbaşı sofralarından sağlıklı beslenme adına en az zararla kalkma için çaba harcanmalıdır" dedi.

"Yılbaşı ister evde, isterse dışarıda, kutlansın, bu kutlama sırasında ne kadar yenildiği değil, nelerin yenildiği çok önemlidir" diyen Alpaydın, şöyle devam etti:

"Bu gece için temel kural azar azar ve sık yemektir. Yemeğe zeytinyağlılar gibi hafif yiyeceklerle başlanmalı ve yarım porsiyon yiyerek sürdürülmelidir. Vitamin, mineral ve posa içeriği yüksek besinlere sofrada mutlaka yer verilmelidir.

Öte yandan yılbaşı yemeği mümkün olduğu kadar yavaş ve uzun zaman dilimine yayılarak yenmelidir. Yeni yılın ilk gününü mide ve bağırsak sorunlarıyla 'berbat' biçimde karşılamamak için yiyecekler yanında içeceklere de dikkat edilmeli, alkol alınıyorsa birlikte bol su ve alkolsüz içecek tüketilmeli. İçkinin rengi koyulaştıkça içindeki toksik madde artacağından açık renkli içkiler tercih edilmeli ve aç karna kesinlikle içilmemeli. İçerken arada bir şeyler atıştırmalı, ideal ölçü olan kadınlar için en fazla iki, erkekler için üç kadeh sınırı aşılmamalıdır."

HASTALIĞI OLANLARA UYARILAR

Ertesi sabah zinde uyanmak için yatmadan önce ya kaloriferlerin kapatılması ya da yatak odasının iyice havalandırılması gerektiğini kaydeden Alpaydın, "Diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin yılbaşı sofraları da daha dikkatli olmaları gerekmektedir" diye konuştu. Bu tür kronik rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka diyetlerini sürdürmesi, gerekirse diyetisyenlerine danışıp ek besin almaları gerektiğini vurgulayan Alpaydın, şu önerilerde bulundu:

"Aşırı gıda alımı sonucu ortaya çıkan mide gerginliği tansiyonun yükselmesine, kalbe daha fazla yük binmesine ve kriz riskinin artmasına yol açmaktadır. Yeni yıl günü işin sırrı öğün düzeninde; kahvaltı, hafif bir öğle yemeği, akşam yemeği olacak şekilde üç öğünde beslenilmelidir. Çok fazla çeşit ve yağlı besin tüketimi mide bulantısı, hazımsızlık ve ishal gibi sağlık sorunlarına yol açacağı için mümkün olduğu kadar yağsız ve az çeşit besin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Yemekten önce 45-60 dakika yürüyüş yapılarak metabolizma hareketlendirilmeli.

Doygunluk sağlandıktan sonra sofrada oturmak yemek miktarının artmasına neden olacağı için yemek bitiminde sofradan kalkmalı ve özellikle yatmadan 2 saat önce yemek tüketimi sonlandırılmalıdır. Yılbaşı sofrasına aç olarak oturulmamalı, 1- 2 saat öncesinde çorba, yoğurt, salata, meyve gibi düşük kalorili besinler tüketilmelidir. Yemekler kızartma, kavurma işlemleri yerine; haşlama, ızgara, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır.

Hamur tatlıları yerine sütlü ve meyveli tatlılar gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir ve bu tatlıların yapımı esnasında - enerji alımını azaltmak adına - yapay tatlandırıcıların toz formları kullanılabilir. Kuruyemiş tüketilecek ise e vitamini ve Q-3 içeren fındık ve ceviz tercih edilmeli fakat yağ oranları fazla olduğu için tüketimleri 1 avucu aşmamalıdır. Gece yarısından sonra işkembe çorbası yerine mercimek veya ezogelin gibi mideyi rahatlatacak çorbaları tercih edebilirler."

Yeni yılın ilk günü 60 - 90 dakika kadar yürüyüş yapılmasını da öneren Alpaydın, "Sonuç olarak bu özel gün öncesi ve sonrasında bazı ilkelere uymak yılın ilk gününü daha rahat geçirmenizi sağlayacağı gibi, varsa kronik hastalıkların alevlenmesini de önleyecektir" diyerek, sağlıklı beslenme konusunda duyarlı olunmasını istedi.

28.12.2010

Yorumlar   Yorum Ekle

Balıkesir Son Haberler

Balıkesir E-ticaret Firmaları Balıkesir'de Sokağa Çıkma yasağı
Balıkesir Giriş Çıkış yasaklandı Balıkesir'de Corona hasta sayısı
Ekinlik Adasında Deprem 65 Yaş üstü sokağa çıkma yasağı genelgesi yayınlandı.
istanbul Yazlık Bölgelere Akın Etti Balıkesir'de TOKİ nereye Yapılacak
Sındırgı'da Kışla Müzehan Oteli Açıldı ABD ve Kanada'da Mutfakları Türk Taşları Süslüyor
Ayvalık'ta Uyuşturucu Şüphelisi Çift Yakalandı Balıkesir'de Kargo Aracından Kaçak Tütün Çıktı
Zeytin Hasadı Festivali Kapsamında Sembolik Zeytin Hasadı Yapıldı Koltuğun İçine Saklanan Uyuşturucuyu Narkotik Köpeği Bath Buldu
Balıkesir'e ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temeli Atıldı Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasadı Festivali Başladı
Balıkesir'de Aranan 2 Hükümlü Yakalandı Balıkesir'de Tefecilere Yönelik Operasyon
Toprak Küpte Ebru Denemesi Yaptı Ağaç Gövdesine Sıkışan Kediyi İtfaiye Kurtardı
Balıkesir Gündem Haberleri

Balıkesir Önemli kişiler

Son Günlerin Haberleri
28.05.2020 Tarihli Haberler
27.05.2020 Tarihli Haberler
26.05.2020 Tarihli Haberler
25.05.2020 Tarihli Haberler
24.05.2020 Tarihli Haberler
23.05.2020 Tarihli Haberler
22.05.2020 Tarihli Haberler
21.05.2020 Tarihli Haberler
20.05.2020 Tarihli Haberler
19.05.2020 Tarihli Haberler
18.05.2020 Tarihli Haberler

  Balıkesir Ürün Vitrini
 
Hizmetler Bölümler İçerik Ortaklarımız Otel Rezervasyon Önerilerimiz
Balıkesir Firmalar
Balıkesir Ürünler
Balıkesir Popüler Mekanlar
Balıkesir Emlaklar
Balıkesir Yeni İnşaat Projeleri
Balıkesir Emlakçılar
Balıkesir Web Tasarım
Balıkesir Reklam
İlçeler
Haberler
İlanlar
Resim Galerileri
Etkinlikler
Balıkesir
Bandırma
Ayvalık
Edremit
Burhaniye
# #
Balıkesir Öğrenci Yurtları
Web Sayfası Talep Formu
Firmanı Ücretsiz kaydet
Balıkesir Yılbaşında Beslenmeye Dikkat!..

Copyright © 1999 - 2020 BALNET Elektronik Yayıncılık Ltd. Şti İletişim      Bize Yazın      Kullanıcı Sözleşmesi       Kvkk Bilgilendirmesi